[b]Rz: Jakie są ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców?[/b]
[b]Joanna Czajkowska, Roxana Haack:[/b] Prawo rumuńskie zezwala cudzoziemcom na swobodne nabywanie wyłącznie tzw. nieruchomości budynkowych. W przypadku nieruchomości gruntowych należy mieć na uwadze pewne ograniczenia, o których mowa w rumuńskiej ustawie nr 312/2005 regulującej nabywanie prawa własności nieruchomości przez cudzoziemców.
Zgodnie z powyższą ustawą jedynie obywatele państw UE oraz bezpaństwowcy niemieszkający w Rumunii, ale w jednym z państw członkowskich UE, co do zasady mogą nabywać prawo własności nieruchomości gruntowych na takich samych warunkach jak obywatele Rumunii. Zasada ta dotyczy również osób prawnych, które nie mają siedziby w Rumunii, ale podlegają jurysdykcji jednego z państw członkowskich UE. Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w art. 4 i 5 powyższej ustawy i stanowią, że nabycie nieruchomości jako drugiego miejsca zamieszkania lub drugiej siedziby jest możliwe po pięciu latach od daty przystąpienia Rumunii do UE, natomiast nabycie prawa własności terenów rolnych i leśnych jest dopuszczalne dopiero po siedmiu latach od daty przystąpienia Rumunii do UE.
[b]W jakich przypadkach wpisy do księgi wieczystej są konieczne?[/b]
Przeniesienie własności nieruchomości staje się skuteczne wobec osób trzecich z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Jednolite przepisy dotyczące ksiąg wieczystych zostały wprowadzone w Rumunii na mocy ustawy nr 7/1996 o katastrze i jawności. Z kolei w 2004 roku powołano do życia Narodową Agencję Katastru i Jawności Nieruchomości Agentia Nationala De Publicitate Imobiliara, która prowadzi prawną, gospodarczą i techniczną ewidencję wszystkich nieruchomości w Rumunii. Jednym z głównych celów wprowadzenia tego systemu było ostateczne ustalenie granic nieruchomości gruntowych, a także publiczna informacja na temat prawnej sytuacji nieruchomości.