Z barometru „Rz” wynika, że zmiany cen być przekroczą nawet 10 proc. Wzrost zapotrzebowania na lokale na wynajem już sygnalizują pośrednicy m.in. z Wrocławia i Łodzi. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwu- i trzypokojowe o stosunkowo niedużej powierzchni (45 – 60 mkw.), umeblowane i wyposażone w sprzęt kuchenny i elektroniczny, zlokalizowane w dzielnicach o bardzo dobrej komunikacji ze śródmieściem. Wśród zainteresowanych nadal znaczną grupę stanowią instytucje, które szukają lokum dla swoich pracowników. Pośrednicy sygnalizują też wzrost podaży mieszkań na wynajem. W ofercie przybywa zarówno apartamentów, jak i lokali za stosunkowo niskie stawki.

[ramka][b]Jak powstaje wykres?[/b] Podstawą do wyliczenia danych do barometru były rzeczywiste i prognozowane ceny miesięcznego wynajmu mieszkań. Pośrednicy z pięciu miast podali ceny kawalerek do 35 mkw. i mieszkań dwupokojowych, ok. 45 – 50 mkw., bez wyposażenia, w dzielnicach-sypialniach, przy założeniu, że za czynsz płaci właściciel lokalu.

Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]