Podkreślił, że osoba prowadząca działalność powinna założyć księgę przychodów i rozchodów i ewidencjonować w niej zdarzenia gospodarcze. Dotyczy to także wydatków, które chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Powinny one być potwierdzone dowodami księgowymi. Tymczasem przedstawione przez podatników zestawienie kosztów było szacunkowe, a wydatki nie zostały należycie udokumentowane. Reasumując, sąd nie zgodził się ze skarżącymi małżonkami, którzy domagali się oszacowania przychodów. Podzielił natomiast stanowisko fiskusa, że kosztem podatkowym mogą być tylko należycie udokumentowane wydatki.
[srodtytul]...ale tylko udokumentowane [/srodtytul]
Potwierdził to również NSA. Jak czytamy w orzeczeniu: „Jeżeli podatnik nie dba o należyte dokumentowanie zdarzeń gospodarczych rzutujących na jego sytuację prawnopodatkową, nie może domagać się następnie określenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania w nadziei, że szacowanie takie może podstawę opodatkowania obniżyć w porównaniu do podstawy określonej na podstawie dokumentów źródłowych, którymi dysponuje”. Organy podatkowe nie musiały więc szacować podstawy opodatkowania, skoro wysokość przychodów nie budziła wątpliwości, a koszty wynikały z dowodów posiadanych przez podatników. Wprawdzie twierdzili oni, że nie są to wszystkie koszty, ale nie przedstawili dokumentów potwierdzających inne wydatki.
[srodtytul]Sprzedaż z zyskiem [/srodtytul]
Warto też przyjrzeć się sprawie rozpatrzonej przez[b] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (wyrok z 25 czerwca 2008 r., I SA/Ol 201/08)[/b]. Małżonkowie w ciągu dwóch lat sprzedali 33 działki (zabudowane i pod zabudowę). Fiskus uznał więc, że prowadzili działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, i określił zaległy podatek wraz z odsetkami.
Jak argumentowały organy podatkowe, „czynności polegające na wielokrotnym zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości z zyskiem są – ze względu na przedmiot, skalę przedsięwzięcia, zawodowy i powtarzalny charakter działań, podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania oraz uczestnictwo w obrocie gospodarczym – działalnością gospodarczą, stanowiącą źródło przychodu, określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT”.