Prezydent miasta przyznał odszkodowanie wnioskodawcy (spółce) za działki niezabudowane przejęte pod drogę gminną. A skoro tak, to – zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie – spełnione zostały przesłanki z art. 7 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link], by uznać to za dostawę towarów. Bo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel z nakazu organu władzy publicznej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. [b]I taką też wydał 5 maja 2009 r. interpretację indywidualną (nr IPPP1-443-319/09-2/PR).[/b]

Spółka (podatnik), zajmująca się działalnością deweloperską, nabyła wspomniane działki pod przyszłe inwestycje. Nie opodatkowała jednak przeniesienia z mocy prawa gruntów w zamian za odszkodowanie, bo potraktowała kwotę odszkodowania jako wartość netto (zwolnioną od VAT).

Organ podatkowy nie podzielił jednak opinii wnioskodawcy co do przysługującego zwolnienia. Uznał bowiem, że w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

W tym przypadku odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną. Jeśli zatem przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje za odszkodowaniem, to stanowi ono odpłatną dostawę towarów i ze względu na przedmiot czynność taka jest objęta opodatkowaniem. I to stawką w wysokości 22 proc.