[i][b]Jestem współwłaścicielem kamienicy czynszowej. Nieruchomość, nabyta w drodze spadku po rodzicach, należy do sześciu osób w równych częściach (każde po 1/6), z których pięć zamieszkuje w nieruchomości. Osoby te zajmują mieszkania bądź w drodze dziedziczenia po rodzicach , bądź na podstawie zgody pozostałych współwłaścicieli.
Jest to współwłasność, a nie wspólnota mieszkaniowa: żaden lokal nie jest wyodrębniony i nie ma osobnej księgi wieczystej. Jest tylko jedna księga wieczysta dla całej kamienicy, w której uwidocznieni są wszyscy współwłaściciele. Nieruchomość jest zarządzana przez administratora, wybranego wspólnie spośród współwłaścicieli. Ogółem znajduje się tam 15 mieszkań, 7 sklepów, kilka garaży. Problem powstał, kiedy jeden ze współwłaścicieli wymienił sobie okna i zażądał, aby reszta pokryła koszty tego remontu. Wtedy inny ze współwłaścicieli stwierdził, na podstawie rzekomej ustnej informacji uzyskanej w miejscowym Urzędzie Skarbowym, że współwłaściciele remontują zajmowane przez siebie mieszkania na własny koszt, a nie na koszt nieruchomości, czyli ze wspólnego dochodu. Pozostałym współwłaścicielom tego typu stwierdzenie nie wydaje się prawdziwe.
Uprzejmie proszę o informację, czy istnieje jakikolwiek przepis w tej mierze, a jeżeli tak to proszę o jego wskazanie.[/b] [/i]
[i] (nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
W kamienicy nie została wyodrębniona własność lokali, więc cała kamienica jest nieruchomością wspólną, a każdy lokal ma faktycznie 6 właścicieli, nawet jeśli zajmowany jest przez jednego z nich. Reguły korzystania z poszczególnych części nieruchomości oraz postępowania w sprawach dotyczących zarządzania współwłasnością mogą określić sami współwłaściciele w umowie (tzw. umowa [i]guoad usum[/i]). Umowa taka może przewidywać, że z określonych lokali korzystają wyłącznie określeni współwłaściciele. Umowa taka może być zawarta w sposób dorozumiany, choć dla celów dowodowych lepiej jest zawrzeć ją na piśmie. Jeśli współwłaściciele nie zawarli umowy [i]guoad usum[/i], stosuje się przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] o współwłasności (art. 195-221). Zgodnie z art. 207 kc pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. W orzecznictwie Sądu Najwyższego pod pojęciem „wydatków” rozumie się również różnego rodzaju nakłady poniesione na rzecz wspólną (uchwała SN z 19 grudnia 1973 r., sygn. akt III CZP 78/73, postanowienia z 5 grudnia 1997 r., I CKN 558/97 oraz z 18 marca 1999 r. I CKN 928/97).