Za wspomniane 117 milionów euro 21 tysięcy mkw. biur kupił fundusz zarządzany przez Deka Immobilien. W transakcji sprzedaży firma Colliers International (CI) reprezentowała właściciela budynku – spółkę Skanska. Prawnym doradcą sprzedającego była kancelaria Clifford Chance.
Według CI transakcja jest piątą co do wielkości na liście biurowców sprzedanych w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) od początku 2009 r. oraz największą transakcją w Polsce i jedną z 12 największych na świecie (zgodnie z danymi firmy badawczej Real Capital Analytics).
– Podczas gdy wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje na niskim poziomie, globalna gospodarka zdaje się stabilizować, a my jesteśmy świadkami powracającego zainteresowania najlepszymi aktywami ze strony inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, potwierdzonego coraz większą liczbą składanych ofert – uważa Neil Gregory-Eaves, partner w Colliers International Poland i dyrektor Colliers International CEE. Do głównych graczy, według niego, należy zaliczyć niemieckie instytucje finansowe, które wykazują rosnące zainteresowanie Polską.
Czy jednak sprzedaż otwartego oficjalnie kilka tygodni temu Deloitte House to rzeczywiście przełom na rynku?
Honorata Green, partner w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG, uważa, że raczej nie, bo przedwstępna umowa sprzedaży Deloitte House została podpisana we wrześniu 2008 r., a więc jeszcze w okresie, kiedy pogorszenie koniunktury w Polsce nie było widoczne.