[b]Rz: Czy rachunek powierniczy ma sens tylko przy kupowaniu mieszkania na rynku pierwotnym?[/b]
[b]Beata Kaftańska:[/b] Rachunek powierniczy, w rozumieniu art. 59 prawa bankowego, należy do najbezpieczniejszych metod zabezpieczania rozliczeń z tytułu sprzedaży nieruchomości dokonywanych zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym.
Jego znaczenie na rynku pierwotnym jest jednak o tyle większe, że pomiędzy dniem wpłaty pierwszej transzy za mieszkanie a datą jego odbioru upływa zazwyczaj znaczny okres, nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, w czasie których istnieje ryzyko upadłości dewelopera.
[b]A jaka jest rola rachunku powierniczego na rynku wtórnym?[/b]
W przypadku transakcji na rynku wtórnym kupowany lokal w chwili jego sprzedaży już istnieje, niemniej ze względu na niedopuszczalność przenoszenia własności nieruchomości pod warunkiem (w tym wypadku – pod warunkiem zapłaty ceny) pozostaje zawsze kwestia, czy cenę sprzedaży należy przelać zbywcy przed podpisaniem aktu notarialnego (wówczas nabywca ryzykuje, że sprzedający się u notariusza nie pojawi) czy też po jego podpisaniu (wówczas sprzedający ponosi ryzyko, że pomimo definitywnego przeniesienia własności nieruchomości nie otrzyma ceny sprzedaży).