Tymczasem od sierpnia 2008 r. ceny wywoławcze spadły przeciętnie o ponad 10 procent. Ostatnio jednak zainteresowanie mieszkaniami jest większe niż w pierwszym półroczu – oceniają pośrednicy. Ich zdaniem kupujący uznali, że nie ma już co czekać na dalsze obniżki cen, bo jeśli nawet będą, to bardzo niewielkie. Banki jednak wciąż są ostrożne w udzielaniu kredytów hipotecznych. Większość transakcji odbywa się za gotówkę lub tylko z częściowym udziałem kredytu. Nadal najbardziej poszukiwane są mieszkania mniejsze. I te po średnich i niższych od przeciętnych cenach, nawet jeśli wymagają remontu. Znaczące różnice w stawkach za metr kwadratowy występują nie tylko między miastami, lecz także na terenie tych samych ośrodków.
[ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. [/ramka]