– Długo mogę wymieniać korzyści płynące z posiadania ogrodu zimowego – mówi Andrzej Dembowski z firmy, która zajmuje się projektowaniem i montażem konstrukcji do ogrodów zimowych. – Taka konstrukcja uatrakcyjnia architekturę budynku oraz poprawia komfort, m.in. dzięki powiększeniu przestrzeni mieszkalnej. Przede wszystkim jednak ogród zimowy daje możliwość bezpiecznego korzystania z promieni słonecznych, nie wystawiając się przy tym na działanie wiatru i zimna.
Zastosowanie szkła jako jednego z elementów konstrukcji sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz. Co więcej, zaawansowane rozwiązania technologiczne ograniczają utratę ciepła przez ściany w trakcie chłodów, a w lecie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Warto również zaznaczyć, że duże, przeszklone powierzchnie ścian i dachu ogrodów zimowych pozwalają energii słonecznej wnikać do wnętrza, dlatego też stały się one popularne w budownictwie energooszczędnym – dodaje.
[srodtytul]Od projektu do efektu[/srodtytul]
Jednym z ważniejszych czynników, dzięki którym ogrody zimowe zyskały tak wielu zwolenników, jest ich szybki montaż. W przeciwieństwie do prawdziwego, zewnętrznego ogródka ten zimowy można wyczarować już w kilka dni. Pierwszym etapem jest wybór miejsca, w którym powstanie, oraz stworzenie projektu. Tutaj, przy pomocy architektów wnętrz i dekoratorów, możemy zaplanować taki jego kształt, jaki sobie wymarzymy. Konstrukcja tworzona jest z profili aluminiowych. Są one sztywne i wytrzymałe mechanicznie, dzięki czemu mogą oprzeć się silnym podmuchom wiatru i nie odkształcają się pod ciężarem zalegającego śniegu.
Ogrody zimowe powstające przy zamieszkałym domu najczęściej budowane są na istniejących już tarasach, gdyż w takiej sytuacji nie są konieczne żadne ingerencje w konstrukcję budynku, a jedynie trzeba zadbać o odpowiednie ogrzewanie i instalację elektryczną.