Takimi samymi spółdzielcami jak posiadacze własnościowych mieszkań są osoby, którym przysługuje własnościowe prawo do lokali użytkowych. Mają też podobne prawa i obowiązki.
[srodtytul]Dostęp do dokumentów[/srodtytul]
Jeżeli posiadacz sklepu jest np. w konflikcie z władzami spółdzielni i chce udowodnić, że to on ma rację, zawsze może udać się do jej siedziby i zażądać udostępnienia dokumentów. Pracownicy spółdzielni mają obowiązek dać je do wglądu. Nie wszystkie jednak, tylko te, które wymieniają przepisy spółdzielcze (patrz ramka).
[b]Posiadacz lokalu użytkowego może więc przyjść do siedziby spółdzielni i obejrzeć interesujące go papiery, zrobić notatki. Czasami wolno także skserować je na miejscu.[/b] Część spółdzielni udostępnia jednak dokumenty do wglądu bez możliwości ich darmowego skopiowania, skanowania albo fotografowania.
[b]Pamiętaj![/b] Koszt sporządzenia odpisów i kopii dokumentów z wyjątkiem statutów i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie (art. 81 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=079B78A82814E65D3B9129D2BE7A20BD?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link]). Niemniej jednak spółdzielnia nie może na tym zarabiać. Jeżeli więc żąda opłat, musi wykazać, że rzeczywiście tyle kosztuje przygotowanie i skopiowanie danego dokumentu.