Rewolucja w dostępie do ksiąg wieczystych

Ich czytanie możliwe jest od wczoraj przez Internet. Wystarczy znać numer księgi. System obejmuje blisko 12 mln nieruchomości

Publikacja: 17.06.2010 04:34

Rewolucja w dostępie do ksiąg wieczystych

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Ministerstwo Sprawiedliwości otworzyło wczoraj internetowe przeglądanie ksiąg wieczystych. Oczywiście tych zinformatyzowanych, których jest już 12,1 mln (pozostałe 6 mln ma trafić do komputerów w ciągu dwóch lat).

Do tej pory z treścią księgi wieczystej zapoznawało się dziennie 20 tys. osób, z tym że musiały się udać do sądu (wydziału) wieczystoksięgowego i mogły to robić tylko na miejscu, niezależnie od tego, czy chodziło o klasyczną papierową księgę czy o elektroniczną.

[srodtytul]Hipoteka w Internecie[/srodtytul]

Wczoraj minister Krzysztof Kwiatkowski zademonstrował z komputera w gmachu warszawskich sądów gospodarczych pierwszy taki przegląd: dotyczył nieruchomości należącej do ministerstwa.

Po wpisaniu (na stronie [link=http://ekw.ms.gov.pl]ekw.ms.gov.pl[/link]) kodu wydziału, który prowadzi daną księgę (ich wykaz zawiera załącznik nr 1 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170673]rozporządzenia MS z 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym[/link]), oraz numeru księgi (dla księgi założonej jeszcze w systemie papierowym jest to jej numer uzupełniony zerami do ośmiu znaków) wchodzimy na strony księgi.

Ukazuje się jej tekst, taki sam, jakbyśmy ją oglądali w sądzie, z podstawowymi informacjami dotyczącymi położenia nieruchomości i jej właściciela (współwłaścicieli).

Klikając w opcję „przeglądanie aktualnej treści KW”, możemy się zapoznać z danymi z poszczególnych działów, poczynając od okładki: numer, dane dotyczące sądu, typ księgi, data założenia; w dziale I „oznaczenie nieruchomości”: położenie działki, budynku, jej obszar, opis użytkowania wieczystego; w dziale II „własność”: wskazanie właściciela, użytkownika; w dziale III „prawa, roszczenia i ograniczenia”: dane o ostrzeżeniach i osobach, na rzecz których je wpisano; wreszcie w dziale IV „hipoteka”: dane o ustanowieniu hipotek i wierzycielach hipotecznych.

– Tworzymy ten system, a prace trwały ok. czterech lat, nie po to, żeby zaspokajać czyjąś ciekawość czy ułatwić życie oszustom – zapewniają przedstawiciele MS.

[srodtytul]Udogodnienie i obawy [/srodtytul]

Dlatego [b]skorzystać z niego może tylko osoba posiadająca numer księgi wieczystej[/b]. Wiadomo, że niezbyt trudno go zdobyć, gdy jednak przeglądamy księgę w sądzie, zostawiamy jakiś ślad papierowy.

– Tutaj też zostawimy ślad elektroniczny: dane komputera, z którego była przeglądana księga, zostaną zarchiwizowane – odpowiada Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Informatyzacji Rejestrów Sądowych MS.

[b]– Dobrodziejstwa nowego narzędzia są ewidentne: zniknie uciążliwe i czasochłonne przeglądanie ksiąg w sądzie[/b] – wskazuje adwokat Jerzy Naumann, prezes Wyższego Sądu Adwokatury.

– Być może czasem skorzystają z tego oszuści, ale to niejedyna nowinka techniczna, która pomaga przestępcom. Taka jest niestety cena postępu.

To nie koniec informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. By zostać przy księgach, z ich internetowej bazy korzysta już 300 kancelarii komorniczych, i to szerzej niż przeciętny Kowalski, gdyż mogą szukać nieruchomości według nazwiska właściciela. Jak zapewnia Jarosław Świeczkowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej, baza ogromnie ułatwia im pracę. Następni mogą być notariusze, którzy będą wydawać elektroniczne odpisy.

[ramka][b]Komentuje Michał Serzycki, generalny inspektor ochrony danych osobowych:[/b]

W związku z powszechnym internetowym dostępem do ksiąg wieczystych rodzi się kilka istotnych pytań, a praktyka może ujawnić kolejne. Jak długo powinny być np. przechowywane dane (IP) komputera, z którego przeglądano daną księgę wieczystą? To są zupełnie nowe rozwiązania, mogą się zdarzać jakieś nadużycia. Regulacje dotyczące dostępu powinny być zatem jasne. Nie można ich wywodzić jedynie z ogólnej zasady, że księgi wieczyste są jawne i ogólnie dostępne. Jednocześnie są twarde rygory, że nie można ksiąg wynosić z sądu. Dlatego będziemy monitorować rozwój internetowego przeglądania ksiąg.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.domagalski@rp.pl]m.domagalski@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem