Reklama
Rozwiń

Wynajmujący nie wzbogacą się na wakacyjnym czynszu

Publikacja: 30.08.2010 02:00

Czynsze w galeriach handlowych sięgają nawet 40 euro za mkw. w największych centrach, np. katowickim

Czynsze w galeriach handlowych sięgają nawet 40 euro za mkw. w największych centrach, np. katowickim Silesia City Center

Foto: Edytor.net, Irek Dorozanski Irek Dorozanski

Dekoniunktura powoduje ograniczenie planów ekspansji. Firmy bardziej koncentrują się na utrzymaniu już istniejących placówek, niż poszukiwaniu nowych. Spadek obrotów najemców zwiększa ryzyko, że będą zalegali z opłatami czynszowymi

Taka sytuacja zmusza wynajmujących do renegocjacji stawek czynszów, zapisywania w umowach wakacji czynszowych nowym najemcom, a także partycypowania w kosztach wykończenia powierzchni lokalu.

[srodtytul]Warszawa[/srodtytul]

W I kwartale 2010 r. stawki czynszów przy głównych ulicach handlowych Warszawy to od 40 do 85 euro/mkw. Podobne płacą najemcy w najlepszych centrach handlowych, gdzie za lokale średniej wielkości trzeba zapłacić od 50 do 85 euro/mkw. Wskaźnik niewynajętej powierzchni w głównych centrach handlowych utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i wynosi około 1 proc.

[srodtytul]Poznań[/srodtytul]

Czynsze w najatrakcyjniejszych punktach Poznania wynoszą od 150 do 250 zł/mkw., natomiast w centrach handlowych 30 – 45 euro/mkw.

Jeśli chodzi o rynek powierzchni handlowych, w galeriach sytuacja również jest stabilna. Dotyczy to zarówno stawek czynszów, jak i wskaźnika pustostanów, który oscyluje w granicach 2 proc.

[srodtytul]Łódź[/srodtytul]

Największym i najbardziej lubianym miejscem zakupów i rozrywki dla łodzian jest CH Manufaktura (109 tys. mkw.). Drugie miejsce zajmuje Galeria Łódzka (40 tys. mkw.). Na początku bieżącego roku miasto zyskało kolejne centrum handlowe Port Łódź. Kluczowym elementem centrum jest największa w Polsce Ikea. Planowane są kolejne budowy obiektów handlowych: przy ul. Pabianickiej – Selgros, na Chojnach Plaza Centers (45 tys. mkw.), Galeria Widzewska, Kaufland przy ul. Wieniawskiego, Decathlon przy al. Jana Pawła. Podaż jest na wysokim poziomie i możemy się spodziewać, że nadal będzie wzrastać. Szacuje się, że w Łodzi jest ponad 620 tys. mkw. powierzchni handlowej. Czynsze za lokale handlowe kształtują się średnio na poziomie 40 – 41 euro/mkw. w centrach handlowych, w lokalach handlowych wzdłuż głównych ulic wynosi 20 – 30 euro/mkw.

[srodtytul]Trójmiasto[/srodtytul]

Popyt na nowe powierzchnie jest dość niski, zwiększyła się natomiast podaż. Nie wynika to jednak z oddania do użytku nowych powierzchni, lecz raczej z wycofywania się pewnych najemców z dotychczas zajmowanych lokalizacji w centrach handlowych. Stawki czynszu w tym kwartale osiągają wartości 25 – 40 euro za mkw. w najlepszych lokalizacjach i przy stosunkowo niedużych powierzchniach.

[srodtytul]Katowice[/srodtytul]

W Katowicach na przełomie lipca i sierpnia mają się rozpocząć pierwsze prace budowlane w związku z największą inwestycją – przebudową dworca PKP połączoną z budową centrum handlowego przy ul. Młyńskiej. Obiekt będzie dysponował ponad 52 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz 24 tys. mkw. powierzchni biurowej. Powierzchnia ekspozycyjna przeznaczona na działalność wystawienniczą i kulturalną wyniesie 19 000 mkw. Dodatkowo w skład całego kompleksu wejdzie wolno stojący budynek, który pomieści biura i butiki.

Firma Neinver opracowuje również plan przebudowy systemu ulic wokół placu Szewczyka, przygotowany w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 r. Następnie powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego.

Trudno obecnie określić, jak zachowa się rynek w takiej sytuacji, ponieważ nastąpi paraliż komunikacyjny miasta, który źle wpłynie na koniunkturę wynajmu. Natomiast sama budowa będzie podnosić wartość okolicznych lokalizacji.

W Katowicach od około sześciu miesięcy nie obserwuje się obniżek czynszów przy głównych ulicach, ceny wahają się w przedziale od 150 do 200 zł/mkw. Natomiast miasta ościenne, takie jak Chorzów, Bytom, Gliwice, Sosnowiec, musiały przejść kolejną korektę czynszową i można w nich wynająć lokale przy głównych ulicach nawet od 70 do 120 zł za mkw. Czynsze w galeriach handlowych są na stałym poziomie, wahają się od 25 do 40 euro za mkw. w największych, typu Silesia.

Popyt i podaż utrzymują się na identycznym poziomie, natomiast klienci coraz staranniej dobierają lokalizacje oraz weryfikują stawki czynszowe.

Stan pustostanów w mniejszych centrach handlowych jest na poziomie 5 – 10 proc. W miastach odsetek niewynajętych lokali można oszacować na 8 proc.

W listopadzie bieżącego roku planowane jest otwarcie nowego projektu w Bytomiu – CH Agora. Powierzchnia całkowita to ok. 58 tys. mkw. Powierzchnia handlowa to ponad 26 tys. mkw., w tym powierzchnia supermarketu 1500 mkw., multipleks ponad 3 tys. mkw. (osiem ekranów – Cinema City) oraz gastronomia 1500 mkw. W budynku będzie 120 sklepów. Zostanie też udostępnionych 1000 miejsc parkingowych.

[srodtytul]Kraków[/srodtytul]

Główne ulice handlowe w centrum miasta tracą na atrakcyjności. Ich właściciele wciąż utrzymują wysokie stawki czynszowe, co w obliczu ochłodzenia popytu konsumpcyjnego zmusza najemców do opuszczania bądź redukowania powierzchni w prestiżowych lokalizacjach. W I kwartale 2010 r. stawki czynszów przy głównych ulicach handlowych pozostają na poziomie 35 – 75 euro/mkw. Ceny powierzchni w galeriach handlowych utrzymują się bez zmian i wynoszą 35 – 50 euro/mkw. Wskaźnik pustostanów jest niski i kształtuje się na poziomie 1,4 proc.

[ramka]Powierzchni a handlowa w mkw.

Warszawa – 1 450 000

Trójmiasto – 580 000

Poznań – 544 000

Kraków – 500 000

Łódź – 460 000—opr. [/ramka]

Dekoniunktura powoduje ograniczenie planów ekspansji. Firmy bardziej koncentrują się na utrzymaniu już istniejących placówek, niż poszukiwaniu nowych. Spadek obrotów najemców zwiększa ryzyko, że będą zalegali z opłatami czynszowymi

Taka sytuacja zmusza wynajmujących do renegocjacji stawek czynszów, zapisywania w umowach wakacji czynszowych nowym najemcom, a także partycypowania w kosztach wykończenia powierzchni lokalu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?