[srodtytul]Katowice[/srodtytul]
W Katowicach na przełomie lipca i sierpnia mają się rozpocząć pierwsze prace budowlane w związku z największą inwestycją – przebudową dworca PKP połączoną z budową centrum handlowego przy ul. Młyńskiej. Obiekt będzie dysponował ponad 52 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz 24 tys. mkw. powierzchni biurowej. Powierzchnia ekspozycyjna przeznaczona na działalność wystawienniczą i kulturalną wyniesie 19 000 mkw. Dodatkowo w skład całego kompleksu wejdzie wolno stojący budynek, który pomieści biura i butiki.
Firma Neinver opracowuje również plan przebudowy systemu ulic wokół placu Szewczyka, przygotowany w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 r. Następnie powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego.
Trudno obecnie określić, jak zachowa się rynek w takiej sytuacji, ponieważ nastąpi paraliż komunikacyjny miasta, który źle wpłynie na koniunkturę wynajmu. Natomiast sama budowa będzie podnosić wartość okolicznych lokalizacji.
W Katowicach od około sześciu miesięcy nie obserwuje się obniżek czynszów przy głównych ulicach, ceny wahają się w przedziale od 150 do 200 zł/mkw. Natomiast miasta ościenne, takie jak Chorzów, Bytom, Gliwice, Sosnowiec, musiały przejść kolejną korektę czynszową i można w nich wynająć lokale przy głównych ulicach nawet od 70 do 120 zł za mkw. Czynsze w galeriach handlowych są na stałym poziomie, wahają się od 25 do 40 euro za mkw. w największych, typu Silesia.
Popyt i podaż utrzymują się na identycznym poziomie, natomiast klienci coraz staranniej dobierają lokalizacje oraz weryfikują stawki czynszowe.