[b]Jestem użytkownikiem wieczystym działki przeznaczonej pod usługi. Dowiedziałem się w urzędzie gminy, że wkrótce dostanę pismo o podwyżce rocznej opłaty aż o 200 proc. Jak mogę zakwestionować tę podwyżkę?[/b] – pyta czytelnik.
Raz na jakiś czas gminy lub starostwa aktualizują stawki za użytkowanie wieczyste. W ekstremalnych sytuacjach mogą one wzrosnąć nawet o 1000 proc. Stawki za grunt Skarbu Państwa są niezwykle rzadko aktualizowane.
Gminy robią to zdecydowanie częściej, ale i tak od jednej do drugiej aktualizacji mija zwykle od pięciu do dziesięciu lat, bo wiąże się to z kosztami. Jeżeli ostatnia wycena była np. pięć lat temu, to siłą rzeczy skok w opłatach jest spory.
Rzadko przygotowuje się aktualizację dla wszystkich nieruchomości, najczęściej tylko dla wybranych, które mogą przynieść największe zyski. Niektóre miasta wyceniają jednak nieruchomości jednocześnie na całym swoim obszarze. Zmieniona po podwyżce stawka obowiązuje od następnego roku, w którym złożono wypowiedzenie opłaty.
Czy warto się odwoływać? Na pewno tak. Pouczenie o sposobie kwestionowania podwyżki musi znaleźć się w piśmie zawierającym wypowiedzenie dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste. Przed podwyżką można się bronić, skarżąc się do samorządowego kolegium odwoławczego, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Użytkownik wieczysty ma na to 30 dni od dnia doręczenia mu wypowiedzenia.