Gdy na budowie zmieniają się plany

Gdy w trakcie budowy zmienia się koncepcja dachu lub elewacji, często niezbędna jest zmiana pozwolenia na budowę

Publikacja: 07.02.2011 02:00

Zdarza się, że budujący rezygnuje z różnych powodów ze swoich pierwotnych planów, bo okazuje się np., że brakuje mu środków na ich realizację.

Prawo budowlane pozwala na zmiany w projekcie budowlanym. Czasem wymaga to modyfikacji pozwolenia na budowę, czasem można pominąć te formalności.

Wszystko zależy od tego, czy dane odstąpienie jest istotne, czy nie. Niestety, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawo budowlane[/link] nie ustala precyzyjnie i jednoznacznie granicy między nimi. Na podstawie art. 36a można jedynie ustalić, że istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu ma miejsce, gdy dochodzi do zmiany:

- zagospodarowania działki lub terenu (np. inwestor chce inaczej usytuować sklep względem sąsiednich działek),

- charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, tj. kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji (np. inwestor planuje nadbudować piętro),

- ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

- zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (np. zamiast budynku gospodarczego ma powstać punkt usługowy),

- warunków korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne (to wymóg stawiany obiektom użyteczności publicznej, np. szkołom i budynkom mieszkalnym wielorodzinnym zapewnienie dostępu dotyczy tylko wybranych kondygnacji).

Jeżeli dochodzi do jednej ze wspomnianych zmian, trzeba wstrzymać prace budowlane niezgodne z zatwierdzonym projektem budowlanym i złożyć wniosek do starosty o zmianę pozwolenia na budowę.

Do wniosku trzeba dołączyć nowy zamienny projekt budowlany i czekać, aż dojdzie do zatwierdzenia i wydania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Dopiero wówczas można kontynuować prace zgodnie z nowym zamiennym projektem budowlanym.

Zmiany, które nie mieszczą się we wskazanym wcześniej katalogu (np. dotyczące elewacji budynku), można wprowadzić bez wcześniejszej modyfikacji pozwolenia na budowę. Wystarczy, że projektant zamieści w projekcie budowlanym odpowiednie informacje na ich temat.

[ramka][b]Więcej [link=http://www.rp.pl/temat/56697.html]o prawie budowlanym[/link] czytaj w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/212825.html]Prawo dla Ciebie[/link][/b][/ramka]

Nieruchomości
Polacy chcą kupować nieruchomości nie tylko w Hiszpanii
Nieruchomości
Nieruchomości handlowe w Polsce pod zieloną presją
Nieruchomości
Na jakie mieszkania stać Polaków
Nieruchomości
Indeks nastrojów deweloperów. Rynek mieszkań próbuje odzyskać równowagę
Nieruchomości
Więcej elastycznych biur w Łodzi i Krakowie