[ramka][srodtytul]DOTACJE NA EKOPROJEKTY i TERMOMODERNIZACJE Z FUNDUSZY UNIJNYCH[/srodtytul]
[b]Radzi Adam Kościółek z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik: [/b] • Na wsparcie ekoinwestycji ze środków unijnych mogą liczyć projekty realizowane w jednej z następujących dziedzin: powstawanie lub modernizacja inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, zmiana infrastruktury wytwarzania i przesyłania energii na bardziej przyjazną środowisku oraz oczyszczanie ścieków i gospodarki odpadami.
• Z reguły to nie gminy decydują, komu przyznać pieniądze, tylko urzędy marszałkowskie w przypadku regionalnych programów operacyjnych oraz urzędy centralne, takie jak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego lub Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jedynie w przypadku, gdy wniosek składa gmina i dotyczy on np. instalacji solarów nie tylko na budynkach użyteczności publicznej, ale również budynkach prywatnych, decyzje o tym, na jakim budynku takie solary umieścić, zapadają na szczeblu gminy, i to indywidualnie w urzędzie gminy należy się dowiadywać o szczegóły projektu i możliwości objęcia nim danego budynku.
• Jeśli urząd marszałkowski ogłasza tzw. nabór lub konkurs, z reguły można składać wnioski przez miesiąc od dnia jego ogłoszenia. Informacje o naborach na dofinansowanie pojawiają się na stronach internetowych urzędów marszałkowskich. Dla przykładu dla województwa małopolskiego będzie to strona www.fundusze.malopolska.pl, dla województwa mazowieckiego: www.mazovia.pl. Informacje o naborach można uzyskać również bezpośrednio w urzędach marszałkowskich, w ich jednostkach organizacyjnych, zajmujących się wdrażaniem programów unijnych.
• W większości województw wnioskodawcami mogą być gminy, które starają się o dofinansowanie przedsięwzięć, takich jak budowa, rozbudowa, przebudowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków, systemu kanalizacji, doprowadzania wody. Osobny rodzaj projektów stanowią te związane z instalacją urządzeń służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – tzw. zielonej energii.
• Bardzo często wnioski dla projektów polegających na zakupie i montażu instalacji solarnej dotyczą gminnych lub wojewódzkich budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, przychodnie, domy opieki społecznej. W naborach mogą również wziąć z powodzeniem udział przedsiębiorcy lub organizacje społeczne (np. fundacje prowadzące domy opieki, szkoły).