Pięć kroków
Procedura wywłaszczenia z ustawy o gospodarce nieruchomościami
1. rokowania
2. postępowanie wywłaszczeniowe
3. rozprawa administracyjna
4. wydanie decyzji administracyjnej o wywłaszczeniu
5. wywłaszczenie, czyli pozbawienie własności nieruchomości na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami
Na jakie cele
Wywłaszczonym można zostać z powodu:
- wydzielenia gruntów pod drogi publiczne,
- wydzielenia gruntów pod linie kolejowe, lotniska,
- opieki nad nieruchomościami będącymi zabytkami,
- budowy i utrzymania przewodów oraz urządzeń służących do przesyłu pary, płynów, gazów i energii elektrycznej.
(art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami)
Komentuje Rafał Dębowski, adwokat z kancelarii adwokackiej Dębowski i Wspólnicy
Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego poprzedzać powinny rokowania mające na celu doprowadzenie do dobrowolnego zbycia nieruchomości lub jej części na cele publiczne. W większości przypadków sukcesem kończą się te rokowania, w których starosta proponuje wynagrodzenie odpowiadające górnym wartościom rynkowym.
Groźba dokonania wywłaszczenia z jednej strony i godziwa rekompensata z drugiej zazwyczaj zachęcają do dobrowolnego przeniesienia własności, bez potrzeby wchodzenia w czasochłonną procedurę wywłaszczeniową. Czasem jednak sprzeczność interesów jest tak duża, że kompromis nie jest możliwy do osiągnięcia.
Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy wycena nieruchomości stanowiąca podstawę oferty cenowej w rokowaniach jest zbyt niska, ale również gdy przedmiotem wywłaszczenia ma być tylko część nieruchomości, a pozostała część nieruchomości straci dla wywłaszczanego znaczenie lub straci na wartości. Przepisy przewidują możliwość żądania wykupu pozostałej części tylko wtedy, gdy ta część nie nadaje się do prawidłowego wykorzystywania na dotychczasowe cele.
Właściciele broniąc się przed częściowym wywłaszczeniem, powinni pamiętać, że najmniejszą częścią nieruchomości podlegającą wywłaszczeniu jest działka ewidencyjna, a dopóki nie zostanie dokonany podział nieruchomości na działki podlegające wywłaszczeniu, dopóty postępowanie wywłaszczeniowe części nieruchomości nie zostanie zakończone.
Jakie przepisy
- ustawa z 10 kwietnia 2003 o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (DzU z 2008 r. nr 193, poz. 1194 ze zm.)
- ustawa z 28 marca 2003 o transporcie kolejowym (DzU z 2007 r. nr 16, poz. 94 ze zm.)
- ustawa z 12 lutego 2009 o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego (DzU z 2009 r. nr 42, poz. 340)
- ustawa z 7 września 2007 o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 (DzU z 2010 r. nr 26, poz. 133, ze zm.)
- ustawa z 24 kwietnia 2009 o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (DzU z 2009 r. nr 84, poz. 700)
Zobacz serwisy:
Własność i inne prawa do nieruchomości
»
Wywłaszczenie i zwrot
Samorząd
»
Zadania
»
Drogi i transport
Nieruchomości gminne i powiatowe
»
Gospodarka nieruchomościami
Dobra Firma
»
Firma
»
Nieruchomości