Zakres obowiązków lokatorów jest różny w zależności od statusu budynku. W mieszkaniach spółdzielczych trzeba uzyskiwać zgodę spółdzielni na większość zmian budowlanych, choćby dotyczyły one wyłącznie lokalu, a nie budynku. Przykładowo: zgoda jest zwykle niezbędna na wymianę stolarki okiennej i drzwi balkonowych, przebudowę mieszkania z wyburzaniem ścian, zmiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej oraz zadaszenie balkonu. Szczegółowe wytyczne w zakresie konieczności uzgadniania prac budowlanych lub remontowych w budynkach spółdzielczych zawarte są w statutach lub regulaminach danej spółdzielni.
Więcej swobody mają lokatorzy mieszkań własnościowych zarządzanych przez wspólnotę mieszkaniową. W tym przypadku prace budowlano-remontowe prowadzone wyłącznie w obrębie lokalu, nieingerujące w części wspólne budynku, nie wymagają zgłoszeń ani zgód wspólnoty.
Od tej zasady mogą być jednak wyjątki, w szczególności regulamin porządkowy bądź uchwały wspólnoty mieszkaniowej mogą wprowadzać pewne ograniczenia, np. podyktowane chęcią zachowania spójnego wyglądu budynku i widocznych części lokali. Jeżeli remont wpływałby na jakiekolwiek części wspólne budynku, w szczególności klatkę schodową, wspólnota musiałaby wyrazić na niego zgodę. Mogłoby to dotyczyć np. ingerencji w stropy, dach, ściany nośne, piony wodne, kanalizacyjne czy wentylacyjne.
Jak dopełnić formalności, gdy chce się wyburzyć ścianę w mieszkaniu?
Planując wyburzenie ściany w mieszkaniu, trzeba najpierw ustalić, czy jest to jedynie ścianka działowa czy ściana nośna. O ile w pierwszym przypadku można uznać, że zmiana jest możliwa bez zgłoszeń w spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej (możliwe wyjątki) oraz zgłoszeń wymaganych prawem budowlanym, o tyle w drugim przypadku wszystkie formalności powinny być dopełnione. Ściana nośna jest bowiem elementem konstrukcyjnym budynku i wszelkie przebudowy w tym zakresie mogą wpływać na statykę budynku.
Na gruncie prawa budowlanego wyburzenie ściany może być zakwalifikowane do przebudowy, a nie remontu. Remontem jest bowiem wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Przebudowa jest czymś więcej, obejmuje bowiem wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu.