Tak uznał minister finansów, wydając 21 czerwca 2011 r. interpretację ogólną w sprawie rozliczeń VAT przez wspólnoty mieszkaniowe (numer interpretacji: PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571).
Według MF nie ma podstaw do wystawiania faktur na wewnętrzne rozliczenia między wspólnotą a jej członkami w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną.
Skutki zależą od nabywcy
Inaczej jest, gdy wydatki właściciela mają związek wyłącznie z odrębną własnością lokalu, a wspólnota nabywa towary i usługi celem zaopatrzenia poszczególnych lokali. Odsprzedając właścicielom lokali zakupione wcześniej w tym celu towary i usługi związane wyłącznie z utrzymaniem poszczególnych lokali, wspólnota działa jak podatnik VAT. Ma obowiązek wystawiać faktury zgodnie z przepisami.
Minister finansów nie omieszkał też poinformować podatników, że jego „wykładnia przepisów prawa podatkowego nie wywołuje konsekwencji wobec rozliczeń pomiędzy wspólnotą mieszkaniową a właścicielami lokali, dokonanych wcześniej w sposób odmienny".
Ochrona przyznana wstecz
– To jest przekroczenie kompetencji w sposób rażący – uważa Przemysław Jakub Hinc, doradca podatkowy, członek zarządu PJH Doradztwo Gospodarcze. Jak tłumaczy, minister finansów przyznał w interpretacji ulgę podatkową, zalecił umorzenie zaległości podatkowej, a nawet określił grupę podmiotów zwolnionych od podatku w drodze interpretacji, czyli złamał nie tylko ordynację podatkową określającą tryb wydawania interpretacji ogólnych, ale i samą konstytucję. Jej art. 217 nakazuje, aby nakładanie podatków, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następowało w drodze ustawy.