• – Wykonanie przyłącza domowego możemy zlecić firmie wodociągowej lub samodzielnie wybrać: projektanta, firmę wykonawczą, posiadającą wymagane uprawnienia i oczywiście geodetę, który zadba o poprawne wytyczenie trasy i wykonanie inwentaryzacji przyłącza – mówi Zygmunt Demski, dyrektor ds. marketingu technicznego Hawle, producenta armatury sieciowej.
– Najłatwiej mają inwestorzy w gminach, gdzie całość spraw przejmuje na siebie lokalny zakład wodociągowy, a zadaniem inwestora jest przygotowanie się od strony finansowej i uzbrojenie w cierpliwość.
• Zdaniem Zygmunta Demskiego, gminne wodociągi z reguły wykonują przyłącza szybciej niż firmy wykonawcze, którym zlecimy to osobiście, chociażby z uwagi na tryb uzyskiwania wymaganych pozwoleń i uzgodnień.
– Decydując się na budowę przyłącza, musimy odpowiedzieć sobie na pytania: czy chodzi nam o to, by przyłącze było wykonane możliwie jak najszybciej i jak najtaniej, nie biorąc pod uwagę jakości zastosowanych materiałów, czy jesteśmy gotowi trochę poczekać, aby mieć czas na jak najlepsze rozeznanie wśród wyrobów dostępnych na rynku, zarówno pod względem jakości, warunków gwarancyjnych, jak i zebrania referencji i cen usług, jakie oferują dostępne nam firmy wykonawcze. Praktyka wykazuje, że warto skorzystać z firm posiadających odpowiednie kwalifikacje, zwracających uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz wykonanie. To właśnie te czynniki decydują w głównej mierze o bezawaryjnej i bezpiecznej, wieloletniej eksploatacji – dodaje Zygmunt Demski.
• Koszt założenia przyłącza domowego wynosi około 2-4 tysięcy złotych, z czego na zakup armatury przeznaczymy od 500 do tysiąca złotych. – Od 15 do 30 proc. wydatków decyduje tak naprawdę o tym, jak będzie funkcjonować nasze przyłącze – czy woda w kranie będzie czysta, rury nie będą rdzewiały, nie pojawią się awarie i czy nie będziemy płacić za niekontrolowane straty wody – podkreśla Agata Wojna, dyrektor działu handlowego Hawle Polska. – Dlatego zawsze podpowiadam znajomym, by zainteresowali się, jaka armatura jest zamieszczona w projekcie i czy wykonawca na pewno ją zastosował.