Nowe zasady ustalania opłat za użytkowanie wieczyste, obowiązujące od 9 października 2011 r., są nieprecyzyjne. Dochodzi więc do sporów o interpretację przepisów dotyczących rozkładania podwyżki na raty.
Jednej z krakowskich spółek prezydent miasta czterdziestokrotnie podniósł opłatę za użytkowanie wieczyste. Ta poskarżyła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Strony zawarły ugodę przed SKO – prezydent miasta zgodził się na zmniejszenie podwyżki.
Podwyżka w ratach
W tym czasie zmieniły się przepisy dotyczące podnoszenia opłaty za użytkowanie wieczyste. Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami nałożyła na właścicieli gruntów obowiązek rozkładania na raty podwyżek przekraczających dwukrotność dotychczasowej opłaty.
– Nowe zasady stosuje się też do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie tych przepisów. Miasto rozłożyło więc podwyżkę na raty i poinformowało, że w trzecim roku od wypowiedzenia opłata osiągnie docelową wysokość, a to oznacza, że spółka musiałaby wnosić opłatę w pełnej, nowej wysokości o rok wcześniej, niż wymaga tego ustawa – tłumaczy Przemysław Kastyak, radca prawny i partner w kancelarii prawniczej Magnusson.
Art. 77 ust. 2a zd. drugie ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że „pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżkę) rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach".