W tej chwili na rynku działają trzy firmy, które oferują seniorom rentę dożywotnią lub umowę dożywocia w zamian za przeniesienie własności lokalu (lub własnościowego prawa do lokalu).
– Rynek hipoteki odwróconej rozwija się, tymczasem nie ma żadnych przepisów chroniących klientów takich firm – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki. – Są to zaś osoby starsze, które nie zawsze dobrze znają przepisy, dlatego wymagają szczególnej ochrony. Ministerstwo Gospodarki przygotowało więc założenia do projektu ustawy o dożywotnich świadczeniach w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Wprowadzają one obostrzenia dla firm oferujących tego rodzaju usługi. Hipotekę odwróconą będą mogły oferować spółki kapitałowe (akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością), posiadające najmniej 250 tys. zł kapitału. Chodzi o to, by taką działalnością nie zajmowały się firmy krzaki, które przejmą mieszkanie, a następnie znikną z rynku. Nadzór nad spółkami ma pełnić albo Komisja Nadzoru Finansowego, albo minister gospodarki. Ta kwestia nie została jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięta.
Spółki będą musiały ponadto składać instytucji nadzorującej roczne sprawozdanie finansowe. Dwa razy w roku mają także przekazywać informacje o liczbie i wartości zawartych umów. Każdy potencjalny klient będzie otrzymywał niezbędny komplet informacji o ofercie takiej spółki.
Tak jak obecnie, będą one zawierały umowy dożywocia lub renty dożywotniej. Zanim jednak dojdzie do podpisania umowy finalnej, senior ma otrzymać projekt umowy i poznać kwotę świadczenia. Jeżeli będzie zainteresowany ofertą , musi złożyć na piśmie oświadczenie w tej sprawie w ciągu 30 dni od przekazania projektu. Następnie dojdzie do zawarcia umowy przedwstępnej, a później tej właściwej.
Założenia wymagają, by razem z zawarciem umowy doszło j do ustanowienia hipoteki zabezpieczającej wypłatę świadczeń dla emeryta. W każdej umowie musi być ponadto zapis o prawie dożywotniego zamieszkiwania. Spółka musi także zobowiązać się do utrzymania mieszkania w dobrym stanie, a więc do przeprowadzania niezbędnych remontów etc. Pomysł podoba się firmom prowadzącym tego rodzaju działalność.