Dwa wczorajsze wyroki zapadły zaledwie tydzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Ten zaś uznał za niezgodny z konstytucją przepis (art. 1 ust. 2 tzw. ustawy zabużańskiej), uzależniający prawo do rekompensaty za mienie zabużańskie m.in. od zamieszkiwania 1 września 1939 r. na byłym terytorium Polski. Odroczył o 18 miesięcy utratę jego ważności.
– Zgodnie z uchwałą NSA, która przewiduje, że jeśli po wyroku sądu administracyjnego zapadł wyrok TK uznający przepis za niezgodny z konstytucją, sąd odmawia jego zastosowania bez względu na to, czy został wskazany w skardze – wyjaśniała sędzia Maria Wiśniewska po ogłoszeniu sentencji orzeczeń. W obu sprawach NSA oddalił skargi kasacyjne ministra Skarbu Państwa od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W pierwszej sprawie wojewoda małopolski odmówił rodzeństwu Ewie i Andrzejowi T. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu udziałów ich ojca w dwóch kamienicach we Lwowie. Oddalając odwołanie od tej decyzji, minister Skarbu Państwa stwierdził, że Zygmunt T. nie spełniał przesłanek z art. 2 ust. 1 ustawy z 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP. Nie mieszkał 1 września 1939 r. we Lwowie, gdyż został delegowany do Przemyśla. Opuścił to miasto dopiero po powrocie z kampanii wrześniowej.
Oba wyroki zapadły tydzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego
Prawa do rekompensaty odmówiono również Marii K. i Mikołajowi N. Wojewoda małopolski i minister Skarbu Państwa stwierdzili, że rodzice wnioskodawców, właściciele nieruchomości we Lwowie, byli wprawdzie repatriantami, ale mieszkali w Gorlicach. Nie opuścili też terytorium Polski z przyczyn określonych w ustawie zabużańskiej (a więc w wyniku wypędzenia, opuszczenia w związku z wojną bądź innych okoliczności związanych z wojną).