Oferowany na naszym rynku produkt w postaci odwróconej hipoteki nie ma nic wspólnego z klasyczną instytucją odwróconej hipoteki w kształcie obwiązującym w krajach Europy Zachodniej i USA.
Tradycyjnie taki produkt finansowy oferowany jest przez instytucje bankowe lub ubezpieczeniowe osobom starszym i stanowi formę kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości. Kwota kredytu wypłacana jest,co do zasady w ratach, a po śmierci właściciela nieruchomości następuje rozliczenie między instytucją finansującą a spadkobiercami. Jeśli po śmierci właściciela kredytodawca nie zostaje spłacony przez spadkobierców, to nieruchomość zostaje zbyta.
Otrzymane środki podlegają w części zaliczeniu na poczet spłaty zaciągniętego kredytu, w części zostają wypłacone spadkobiercom. Produkt ten nie wiąże się z przejściem własności nieruchomości na bank, czy ubezpieczyciela. Gwarantuje natomiast regularne dopłaty do dochodów.
Oferowane u nas produkty pod nazwą odwróconej hipoteki, czy odwróconego kredytu hipotecznego z opisanym wyżej produktem mają niewiele wspólnego. Zbieżne są przede wszystkim nazwy. Generalnie rzecz biorąc cała transakcja oparta jest o znaną prawu polskiemu umowę renty dożywotniej. Umowa dożywocia uregulowana jest w kodeksie cywilnym.
Na jej podstawie w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Historycznie jest to umowa zawierana przez osoby bliskie i łączy się z przyjęciem starszej osoby jako domownika i zapewnieniem jej utrzymania i opieki. Kodeksowe dożywocie koncentruje się nie na wypłacie środków pieniężnych, a na opiece nad osobą starszą. Dopiero wytworzenie między stronami trudnych relacji może uzasadniać zamianę dożywocia na rentę.