W lasach niebędących własnością Skarbu Państwa, także w lasach ochronnych, gospodarka leśna może być prowadzona przez osoby fizyczne. Mogą się tu też znajdować budynki i budowle związane z gospodarką leśną – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Muszą jednak spełniać określone warunki.
Prezydent Poznania, do którego Anna S. wystąpiła o ustalenie warunków zabudowy dla leśniczówki wraz z budynkiem na przechowywanie maszyn, narzędzi i sadzonek do prowadzenia gospodarki leśnej, uznał, że wniosek nie spełnia tych wymogów.
Anna S. już wcześniej występowała o ustalenie warunków zabudowy dla domu mieszkalnego, ale spotkała się z odmową. Tym razem zmieniła zamierzenie na inwestycję dopuszczalną na tym terenie.
Leśniczówka miała stanąć na mniej więcej 5-ha działce leśnej należącej do spółki handlowej. Jest to działka niezabudowana, położona w peryferyjnej części miasta, w sąsiedztwie terenów leśnych, rolnych oraz zabudowy jednorodzinnej. Teren znajduje się w granicach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.
Zgodnie z art. 3 ustawy o lasach, działka jest lasem ochronnym, w którym obowiązują przepisy tej ustawy. W myśl art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, w lasach ochronnych nie mogą być wznoszone budynki i budowle, z wyjątkiem m.in. służących gospodarce leśnej. W opinii prezydenta Poznania, budowa leśniczówki na tym terenie stanowi więc próbę obejścia przepisów chroniących grunty leśne.