Odwrócona hipoteka to oferta dla seniorów, którzy z trudem wiążą koniec z końcem. W zamian za przeniesienie własności mieszkania na firmę, co miesiąc otrzymują określoną sumę pieniędzy.
– Nie ma obecnie przepisów dostatecznie chroniących osoby korzystające z usług takich firm – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki. – Tymczasem są to starsi ludzie wymagający szczególnej ochrony. Należy też pamiętać, że często chodzi o najwartościowszy składnik ich majątku. Konieczne zatem jest odpowiednie zabezpieczenie ich interesów. Dlatego – dodaje wiceminister – przygotowaliśmy projekt rozwiązań regulujących instytucję tzw. renty dożywotniej.
Jakie propozycje
W polskim systemie prawnym nie ma pojęcia „odwróconej hipoteki". To określenie używane jest tylko potocznie. Firmy oferujące taką transakcję korzystają z umowy dożywocia (art. 908 kodeksu cywilnego) albo umowy renty (art. 903 k. c.).
– Instytucje te w k.c. stworzono na potrzeby uregulowania stosunków rodzinnych. W zamian za przeniesienie na rodzinę gospodarstwa, domu lub mieszkania, uzyskuje się prawo dożywotniego mieszkania w nim – tłumaczy wiceminister Mariusz Haładyj.
– Nie przystają one jednak do komercyjnego świadczenia usług przez podmioty gospodarcze.