Małżonkowie J. chcieli odkupić od gminy zajmowane przez siebie mieszkanie. Twierdzili, że potrzeba wykupu podyktowana jest bardzo złym stanem technicznym budynku. Gmina nie ma środków na kapitalny remont, najemcy starali się sami dokonywać najpilniejszych napraw, ale jeśli mieliby zainwestować w nieruchomość więcej sił i środków, to chcieliby najpierw zyskać jej własność.
Biednego nie stać na notariusza
Gmina na to przystała. Pozostała do rozwiązania kwestia kosztów samej umowy sprzedaży, czyli kosztów sporządzenia aktu notarialnego. Państwo J. dostali od notariusza zaświadczenie, że jego wynagrodzenie za sporządzenie umowy wyniesie 1290,62 zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty sądowe - opłatę za wniosek o wpis do księgi wieczystej. Tymczasem – jak ustalił sąd I instancji – państwo J. utrzymują się z niecałych 2 tys. zł świadczeń z pomocy społecznej, a mają na utrzymaniu czworo dzieci.
Małżonkowie chcieli skorzystać z dobrodziejstwa art. 6 ustawy Prawo o notariacie, który pozwala stronie czynności notarialnej wystąpić do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia żądanego przez notariusza wynagrodzenia, jeżeli strona nie jest w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. W przypadku, gdy sąd uznałby, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, musiałby uwzględnić wniosek i wyznaczyć notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej.
W tym przypadku Sąd Rejonowy stwierdził jednak, że nie istnieje obecnie potrzeba pilnego wykupu mieszkania przez państwa J. Nie mają oni bowiem obowiązku prawnego wykupu wynajmowanego od gminy lokalu, a jedynym powodem wykupu jest ich własna chęć stania się właścicielem lokalu mieszkalnego i przeprowadzenia w nim kapitalnego remontu. To za mało, by stwierdzić, że zachodzi nagła potrzeba sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego przez wnioskodawców. Zdaniem sądu małżonkowie powinni zaoszczędzić pieniądze potrzebne do pokrycia kosztów zawarcia umowy sprzedaży lokalu, choćby miało to trwać dłuższy czas.
Szeroka interpretacja prawa ubogich
Innego zdania był Sąd Okręgowy w Elblągu rozpatrujący zażalenie małżonków J. (postanowienie z 5 czerwca; sygn. akt I Cz 273/13). Stwierdził mianowicie, że przewidzianą art. 6 § 2 Prawa o notariacie przesłankę "potrzeby dokonania czynności notarialnej" należy interpretować szeroko.