Z danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w drugim kwartale 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 631 mln euro, czyli więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Od początku roku inwestorzy wyłożyli w Europie Środkowej ok. 1,73 mld euro, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. (52 transakcje zostały zamknięte w porównaniu z 31 transakcjami w pierwszym półroczu 2012 r.). - Zważywszy na znaczny wolumen transakcji na zaawansowanym etapie, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, wartość obrotów za cały rok może przekroczyć ubiegłoroczną - prognozują doradcy Cushman & Wakefield.
Polska w czołówce
- Poziom aktywności na rynkach inwestycyjnych Europy Środkowej w pierwszej połowie 2013 r. był zgodny z oczekiwaniami, z dominującą pozycją Polski. W pierwszym półroczu 2013 r. wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,09 mld euro, ale bardziej interesujące będzie najbliższe półrocze ze względu na finalizowanie kilku ważnych transakcji i szereg dużych aktywów oferowanych na rynku. Wkrótce możemy oczekiwać optymistycznych informacji z Czech i prawdopodobnie Węgier dotyczących zrealizowanych transakcji - powiedział Charles Taylor, partner zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.
Eksperci podkreślają, że w drugim kwartale 2013 r. dominującą pozycję w Europie Środkowej nadal zajmowała Polska, na którą przypadło niemal 72 proc. łącznej wartości inwestycji. Natomiast w Czechach i na Słowacji zainwestowano tylko po prawie 100 mln euro. W Rumunii i na Węgrzech nie odnotowano w ubiegłym kwartale większych transakcji inwestycyjnych, mimo iż w pierwszym kwartale bieżącego roku inwestorzy wyłożyli na Węgrzech 159 mln euro.
Biura górą
Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszył się sektor biurowy, na który przypadło 50 proc. łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych w drugim kwartale 2013 r. Wartość inwestycji w nieruchomości biurowe jest już piąty kwartał z rzędu wyższa niż w sektorze handlowym. Natomiast w sektorze nieruchomości magazynowych poziom aktywności inwestycyjnej spadł w porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami. Jego udział w łącznych obrotach wyniósł 10 proc. - podaje Cushman&Wakefield.