Tak uznał w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Wbrew pozorom może się okazać, że to bardzo dobra wiadomość dla spółdzielni mieszkaniowych. Wyrok daje szansę na odzyskanie VAT od zakupów związanych m.in. z eksploatacją i utrzymaniem części wspólnych, tak jakby świadczone przez spółdzielnie usługi były opodatkowane. Jednocześnie, na mocy przepisów polskiej ustawy o VAT i rozporządzenia wykonawczego, spółdzielnie nie będą musiały wystawiać faktur z podatkiem.
Sąd rozpatrywał skargę na interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPP2/443-1161/12/KO).
Spółdzielnia mieszkaniowa, która o nią wystąpiła, zwróciła uwagę na niezgodność z dyrektywą o VAT przepisów ustawy o VAT i rozporządzenia wykonawczego w zakresie, w jakim zwalniają one z podatku czynności na rzecz członków spółdzielni i innych mieszkańców, którzy nie są członkami, ale odpłatnie korzystają z usług. Chodzi m.in. o opłaty za eksploatację i utrzymanie lokali i nieruchomości.
Obciążając mieszkańców opłatami czynszowymi, spółdzielnia stosuje zwolnienie z VAT. W konsekwencji nie może odliczać podatku z faktur zakupowych. Spółdzielnia wykazała, że zgodnie z prawem unijnym opłaty te powinny być opodatkowane. Stwierdziła więc, że pozbawienie jej prawa do odliczenia jest spowodowane błędną implementacją dyrektywy.