Plany deweloperów na 2014 rok

Deweloperzy wprowadzają do oferty kolejne osiedla. Wciąż stawiają na segment mieszkań popularnych.

Publikacja: 07.01.2014 10:47

Na początku tego roku spółka Budimex Nieruchomości zaoferuje klientom nowe mieszkania w dwóch warszawskich projektach – w drugim etapie osiedla Gocławska oraz w nowej inwestycji przy ul. Korkowej. Deweloper planuje też wprowadzić na rynek trzecią część poznańskiego osiedla Na Smolnej oraz II etap Avii w Krakowie. – Oferta wzbogaci się łącznie o 528 mieszkań. Przedsprzedaż w 2014 roku zaplanowaliśmy na poziomie 580 lokali – podaje Ewa Perkowska, dyrektor pionu handlowego w Budimeksie. Jej zdaniem w tym roku powinien się utrzymać popyt na mieszkania popularne, jednak rabaty będą mniejsze.

Wielkie plany

J.W. Construction Holding, jak podaje Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor sprzedaży i marketingu, będzie z kolei kontynuować prace nad warszawskim kompleksem mieszkaniowo-komercyjnym Bliska Wola, obejmującym ponad 3 tys. lokali oraz ok. 70 tys. mkw. przeznaczonych na powierzchnie handlowo-usługowe. W pierwszym etapie deweloper zaplanował 153 mieszkania, w drugim – 957. Zaprojektowane powierzchnie wahają się od 27 do 95 mkw. Łącznie powstanie pięć etapów. Pierwszy ma być oddany w drugim kwartale przyszłego roku.

– W czwartym kwartale 2013 roku rozpoczęliśmy również budowę pierwszej części osiedla w Katowicach, gdzie powstaną 573 lokale. W tegorocznej ofercie pojawią się poza tym kolejne inwestycje w Warszawie, Gdyni, Łodzi i Katowicach, które są na etapie planowania – informuje Małgorzata Ostrowska.

Nową ofertę przygotowuje także spółka Unidevelopment. W czwartym kwartale tego roku ma ruszyć budowa osiedla przy ul. Kapelanów AK na warszawskim Gocławiu. Transakcję zakupu działki spółka zawarła w listopadzie ubiegłego roku. W pierwszym etapie inwestycji deweloper zaplanował dwa budynki 6- i 9-kondygnacyjny, w których powstanie łącznie 118 mieszkań. W ofercie znajdą się lokale o powierzchni od 32 mkw. do 102 mkw. (od jednego do pięciu pokoi).

– Największą część oferty, bo ok. 70 proc., będą stanowiły mieszkania dwu- i trzypokojowe, głównie kompaktowe, które są nadal najczęściej poszukiwane przez klientów – informują przedstawiciele dewelopera. Na osiedlu powstaną także lokale usługowe. Przewidywany termin ukończenia projektu to trzeci kwartał 2016 roku. Ceny mieszkań nie są jeszcze ustalone. Zgodnie z zapowiedzią projekt trafi do sprzedaży w drugiej połowie tego roku. – Atutem tej warszawskiej inwestycji jest lokalizacja w rozwiniętej części miasta, a jednocześnie w otoczeniu terenów rekreacyjnych – ocenia Zbigniew Gościcki, prezes spółki Unidevelopment.

Deweloper w ostatnim kwartale ubiegłego roku rozpoczął budowę pierwszego etapu osiedla przy ul. Stefana Czarnieckiego na Wildzie w Poznaniu. W trzech etapach inwestycji ma powstać 481 mieszkań, z czego w pierwszym – 185. Powierzchnie zaplanowanych lokali wynoszą od 23 do 77 mkw. Ceny mkw. dostępnych dziś mieszkań zaczynają się od 4,9 tys. zł. Pierwszy etap projektu ma być gotowy w pierwszym kwartale 2015 roku. – Osiedle Czarnieckiego to największa jak do tej pory inwestycja mieszkaniowa spółki Unidevelopment – mówią przedstawiciele dewelopera.

Jacek Bielecki, dyrektor ds. jakości w Marvipolu, zapowiada, że w tym roku spółka rozpoczyna swoją największą inwestycję – Central Park Ursynów przy ul. Kłobuckiej w Warszawie. W pierwszym etapie, który jest już w ofercie sprzedaży, deweloper zaplanował 470 mieszkań, głównie do 50 mkw. – Atutem jest bliskość centrów biurowych, w których pracują tysiące osób – podkreśla Jacek Bielecki. Marvipol odda w tym roku do użytku warszawskie osiedla Art Eco i Zielona Italia. – Zamierzamy zamknąć rok 600 sprzedanymi lokalami – zapowiada dyrektor z Marvipolu.

Dla studentów

Nowe projekty zapowiada także Dariusz Wilczewski, prezes spółki Dolnośląskie Inwestycje. –  W drugim kwartale 2014 roku rozpoczniemy budowę drugiego etapu wrocławskiej inwestycji Starter –  tzw. mikroapartamentów o powierzchni od 12 do 27 mkw. adresowanych m.in. do studentów i absolwentów szkół wyższych. Trwa przygotowanie projektu – mówi Dariusz Wilczewski. Projekt jest realizowany w centrum Wrocławia przy skrzyżowaniu ul. Wybrzeża Ludwika Pasteura z pl. Grunwaldzkim, naprzeciwko uniwersyteckich akademików Ołówka i Kredki. W drugim etapie projektu Starter spółka Dolnośląskie Inwestycje planuje ok. 180 lokali. Ich budowa ma się zakończyć w czwartym kwartale 2015 roku.

– Ceny mikroapartamentów w drugim etapie inwestycji będą zbliżone do cen, jakie obowiązują w pierwszym. Będzie to od ok. 90 tys. + VAT za lokale o najmniejszej powierzchni (ok. 12 mkw.) do około 220 tys. + VAT za lokale największe (27 mkw.) – podaje prezes Wilczewski. Zapowiada, że kolejne tego typu inwestycje spółka zamierza realizować w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

– Jednocześnie na rynku widać tendencję do budowania większej liczby drogich apartamentów. Rośnie też grupa klientów zainteresowanych kupnem gotowego do wprowadzenia się mieszkania w standardzie pod klucz – zauważa Dariusz Wilczewski. – Wynikać to może m.in. z braku czasu na samodzielne wykańczanie nieruchomości – ocenia prezes Dolnośląskich Inwestycji. W jego opinii firmy deweloperskie zdecydują się w tym roku na zakupy gruntów i powiększanie banków ziemi, jeśli ceny działek będą w atrakcyjne.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy spółki Inpro, komentuje, że już dziś widać wyraźne ożywienie na rynku. – Sytuacja sprzyja zakupowi mieszkań, zarówno ze względu na polepszenie wskaźników makroekonomicznych, jak również nastrojów konsumenckich – ocenia Rafał Zdebski. – Wzrost PKB, spadające stopy procentowe wpływają pozytywnie i pobudzają popyt na rynku deweloperskim. W 2013 roku Grupa Inpro wprowadziła do oferty blisko 450 mieszkań i domów. W 2014 roku zakładamy uruchomienie kolejnych projektów z liczbą nowych lokali porównywalną z tą z lat ubiegłych. W planach mamy między innymi wprowadzenie do sprzedaży kolejnych pięciu budynków w gdańskiej inwestycji Wróbla Staw mieszkania – zapowiada Rafał Zdebski.

Co deweloperzy wprowadzają na rynek

? Drugi etap warszawskiego osiedla Gocławska oraz projekt przy ul. Korkowej w stolicy. Trzecia część osiedla Na Smolnej w Poznaniu i drugi etap inwestycji Avia w Krakowie. Łącznie 528 mieszkań. Budimex Nieruchomości

? Kolejne mieszkania na warszawskim osiedlu Bliska Wola. Nowe inwestycje w Warszawie, Gdyni, Łodzi i Katowicach. J.W. Construction Holding

? Osiedle przy ul. Kapelanów AK na warszawskim Gocławiu. Projekt przy ul. Stefana Czarnieckiego na Wildzie ?w Poznaniu. Unidevelopment

? Budowa drugiego etapu wrocławskiej inwestycji Starter z minimieszkaniami o powierzchni od 12 do 27 mkw. Kolejne tego typu inwestycje mają powstawać w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Dolnośląskie Inwestycje

? Pięć budynków w gdańskiej inwestycji Wróbla Staw mieszkania. Spółka Inpro

Źródło: deweloperzy

Opinia:

Jarosław Jędrzyński | analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com

Wiele firm deweloperskich postawi na tańsze mieszkania, które spełnią kryteria programu dopłat MdM.

W tym roku nie należy raczej oczekiwać wysypu nowych inwestycji. Po pierwsze, wciąż mamy do czynienia z wyraźną nadpodażą mieszkań na rynku pierwotnym, która utrzyma się jeszcze jakiś czas. Nie mobilizuje to deweloperów do ponadprzeciętnej aktywności inwestycyjnej.

Po drugie, nad rynkiem ciąży ustawa deweloperska. Pomimo zbliżającej się drugiej rocznicy jej wejścia w życie, banki wciąż reglamentują firmom deweloperskim dostęp do rachunków powierniczych, dyskryminując zwłaszcza mniejsze i średnie przedsiębiorstwa. Może się okazać, że ustawa deweloperska jest wręcz czynnikiem silnie destrukcyjnym w kwestii uruchamiania nowych budów na rynku pierwotnym.

Od kilku kwartałów spadają też wartości danych GUS-u, które dotyczą deweloperskich pozwoleń na budowę. Nowe inwestycje będą jednak, w większym czy mniejszym zakresie, powstawać. Nietrudno zgadnąć, że najwięcej projektów pojawi się w największych miastach, gdzie popyt jest największy, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu.

W krajowych realiach ekonomicznych mieszkania cieszące się popularnością są, tradycyjnie już, wizytówką nie tyle wszystkich deweloperów mieszkaniowych, co branży jako całości. Tak też będzie w tym roku. Tego rodzaju tendencję wzmocni ruszający program dopłat do kredytów „Mieszkanie dla młodych", który będzie dotyczył wyłącznie mieszkań ekonomicznych z segmentu popularnego. Można się wręcz spodziewać, że istotny odsetek firm deweloperskich wręcz przestawi większość swoich mocy produkcyjnych na segment mieszkaniowy odpowiadający parametrom nowego programu dopłat.

Rynek apartamentów zwyczajowo będzie żył własnym życiem jako segment mieszkaniówki najmniej uzależniony od koniunktury gospodarczej. Spowolnienie nie odcisnęło widocznego piętna na rynku nieruchomości luksusowych, podobnie oczekiwane ożywienie koniunktury nie spowoduje ?tu spektakularnego boomu.

W Polsce wzrasta liczba ludzi o wysokim i najwyższym statusie majątkowym, w związku z czym jedynym kłopotem deweloperów specjalizujących się w nieruchomościach z najwyższej półki będzie, także w nowym roku, pozyskiwanie odpowiednich działek dla tego typu inwestycji.

Ze względu na ożywienie gospodarcze, a co za tym idzie ożywienie w mieszkaniówce, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na 2014 rok powinien być umiarkowany wzrost cen. Taki schemat zakłóca jednak start programu MdM, który przez narzucone limity będzie ograniczał ruchy cenowe nowych lokali.

W  niektórych miejscach nowy program nieznacznie podbije stawki, w innych, np. w Warszawie, obniży je. Dotyczy to jednak wyłącznie lokalizacji peryferyjnych, które obejmie nowy program. Ceny nowych mieszkań w inwestycjach w najlepszych lub bardziej uznanych lokalizacjach odbiją w tym roku z dużym prawdopodobieństwem, choć skala zwyżki nie przekroczy raczej poziomu 4–5 proc.

Rok 2014 będzie najprawdopodobniej ostatnim rokiem korekty cen gruntów inwestycyjnych. Stąd wniosek, że wolumen transakcji ziemskich  ?z udziałem deweloperów powinien ?w nowym roku być istotnie wyższy niż w ostatnich latach koniunkturalnego spowolnienia.       —not. aig

Na początku tego roku spółka Budimex Nieruchomości zaoferuje klientom nowe mieszkania w dwóch warszawskich projektach – w drugim etapie osiedla Gocławska oraz w nowej inwestycji przy ul. Korkowej. Deweloper planuje też wprowadzić na rynek trzecią część poznańskiego osiedla Na Smolnej oraz II etap Avii w Krakowie. – Oferta wzbogaci się łącznie o 528 mieszkań. Przedsprzedaż w 2014 roku zaplanowaliśmy na poziomie 580 lokali – podaje Ewa Perkowska, dyrektor pionu handlowego w Budimeksie. Jej zdaniem w tym roku powinien się utrzymać popyt na mieszkania popularne, jednak rabaty będą mniejsze.

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Robyg wybuduje osiedle przy zabytkowym browarze Haasego. Prawie 1,5 tys. mieszkań
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Rynek nieruchomości rok po powołaniu rządu. Ile dowiozły ministerstwa?
Nieruchomości
Mieszkaniówka na karuzeli
Nieruchomości
Polska centralna. Magnes na firmy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Nieruchomości
Przez wynajem na doby wspólnota zapłaci więcej