Zgodnie z prawem budowlanym remont istniejących obiektów i urządzeń budowlanych (z wyjątkiem tych, które zostały wpisane do rejestru zabytków) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, iż o ile dom czytelnika nie jest zabytkiem, remont wystarczy zgłosić staroście powiatu (lub prezydentowi miasta na prawach powiatu), w którym jest on położony.
Należy pamiętać, że zgłoszenie musi określać rodzaj, zakres i sposób wykonywania remontu oraz termin jego rozpoczęcia (remont jest jednym z rodzajów tzw. robót budowlanych). Po doręczeniu zgłoszenia trzeba odczekać 30 dni, gdyż tyle czasu ma starosta na ewentualne wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku braku sprzeciwu można przystąpić do prac remontowych, natomiast decyzja o wyrażeniu sprzeciwu podlega zaskarżeniu tak jak każda decyzja administracyjna.
Koniecznie należy jednak zwrócić uwagę na definicję pojęcia „remont" w prawie budowlanym. W języku potocznym słowo to ma znacznie szerszy zakres znaczeniowy, więc to, co czytelnik uznaje za remont, może według prawa być już przebudową, rozbudową lub nadbudową, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę z wyjątkiem ściśle określonych przypadków.
Na gruncie prawa budowlanego terminem „remont" określa się wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym. Oznacza to, iż wyłącznie prace mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego domu mogą zostać uznane za remont, a wszelkie prace „dodatkowe" mogą wymagać pozwolenia na budowę.
Czytelnik musi więc dokładnie przeanalizować zakres prac remontowych pod kątem ustawy i sprawdzić, czy zamierzone działania będą mieściły się w granicach pojęcia „remont". Przykładowo, wymiana całego orurowania centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami stanowi remont, ale już dodatkowe poprowadzenie instalacji na inne pomieszczenie, np. garaż, strych czy piwnicę, stanowić może przebudowę i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wyburzenie ścianki działowej jest remontem, ale zmiana przebiegu ściany nośnej stanowi przebudowę, a nawet rozbudowę, jeżeli spowoduje zwiększenie kubatury domu.