Na jakie zainteresowanie programem dopłat ?do kredytów w ramach „Mieszkania dla młodych" liczy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju? ?Czy program ma szanse na taką popularność jak „Rodzina na swoim"?
Piotr Popa: Liczba beneficjentów programu „Mieszkanie dla młodych" uzależniona jest między innymi od wysokości środków, które zostaną przeznaczone na wsparcie z budżetu państwa.
Zgodnie z ustawą z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, maksymalny limit środków, do wysokości których może być wypłacane finansowe wsparcie z tytułu dofinansowania wkładu własnego przez cały okres funkcjonowania MdM, wynosi 3 553 mln zł. Jeżeli zostanie on wykorzystany w całości, to do 2018 r. dofinansowanie wkładu własnego uzyska ok. 120–130 tys. beneficjentów – osób lub małżeństw. Liczba ta oczywiście może się zwiększyć w przypadku podjęcia decyzji o kontynuowaniu programu.
Dane te trudno porównywać z programem „Rodzina na swoim", w ramach którego – według stanu na koniec ubiegłego roku – udzielonych zostało ponad 192 tys. kredytów. RNS miał bowiem charakter otwarty, co oznacza, że wydatki przeznaczone na jego realizację nie podlegały limitowaniu budżetowemu. Ponadto musimy pamiętać, że w ramach programu budżet państwa dofinansowywał przez 8 lat dopłaty do odsetek, co sprawia, że wydatki na obsługę tego programu będą ponoszone jeszcze co najmniej do 2021 r.
Ile pieniędzy – w poszczególnych latach – zostanie przeznaczone na dopłaty w ramach MdM?