Michał Sołtyszewski prawnik w kancelarii BWW Law & Tax:
Decyzja podnosząca opłatę nie była skarżona do SKO i pierwszy jej wymiar został zapłacony (za rok poprzedni). Czy istnieje możliwość naruszenia tej decyzji na lata następne od 2015 r.? – pyta czytelnik.
Sytuacja prawa użytkownika wieczystego, który nie złożył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, jest niekorzystna.
Przyjmuje się, że niewniesienie powyższego wniosku do SKO w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia dotychczasowej opłaty rocznej oznacza akceptację przez użytkownika wieczystego zaproponowanych przez organ nowych warunków użytkowania wieczystego. Warto przypomnieć o możliwości przywrócenia terminu na złożenie wniosku do SKO, zgodnie z art. 58 kodeksu postępowania administracyjnego. W takim wypadku użytkownik wieczysty będzie musiał uprawdopodobnić, że uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy.
Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin, co w praktyce oznacza konieczność przygotowania w tym terminie wniosku do SKO.