Jacek? Kasperczyk, analityk ?porównywarki finansowej ?Comperia.pl
– Ostatni odczyt barometru hipotecznego dotyczący zobowiązań wyrażonych w rodzimej walucie wyniósł 490 pkt. Tymczasem przed miesiącem przyjmował on wartość 486 pkt. Oznacza to, że z punktu widzenia osoby spłacającej takie zobowiązanie w ciągu ostatnich 30 dni koszt jej obsługi wzrósł dokładnie o 4 tys. złotych. Jest to efekt niewielkiej podwyżki marż kredytowych w bankach udzielających takich zobowiązań. W marcu na taki krok zdecydowały się chociażby Bank Pekao SA oraz BGŻ.
Nieco większe wahania kosztów kredytowych wystąpiły w przypadku kredytów mieszkaniowych denominowanych w euro. Marcowy barometr dla tego typu zobowiązań wyniósł 588 pkt. ?To o 12 pkt więcej niż odczyt tego parametru w lutym br. ?Winę za taki stan rzeczy ponosi sytuacja na rynku walutowym, a dokładniej kurs wymiany EUR/PLN, który na skutek ostatnich zawirowań na rynku finansowym (efekt groźby wybuchu wojny na Ukrainie) wzrósł z poziomu 4,17 zł do 4,20 zł za euro.
Z uwagi na brak podaży kredytów mieszkaniowych udzielanych w CHF i niewielką ilość ofert w UDS publikacja barometru dotyczącego tych zobowiązań pozostaje zawieszona.
Jak powstaje barometr
? Wskaźnik publikujemy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Obejmuje on wszystkie elementy oferty kredytowej składające się na koszt dla klienta, a więc:
– prowizję,