Najemca może też w lokalu dokonywać ulepszeń, np. zamontować rolety w oknach, przykleić tapetę. Jednak jeżeli nie uzgodni tych ulepszeń z właścicielem, będzie musiał po zakończeniu umowy przywrócić stan poprzedni lokalu. Zatem jeżeli bez porozumienia z właścicielem montuje rolety, to takie, które nie wymagają wiercenia w oknach, zwłaszcza plastikowych, których uszkodzenie jest trwałe i które będzie można zdjąć i powiesić w kolejnym wynajmowanym lokalu. Jeżeli najemca wierci dziury w ścianach, to musi pamiętać, że skutki swoich działań będzie musiał usunąć przy wydaniu lokalu.
Jak ma zabezpieczyć swoje interesy właściciel, a jak najemca? Zawsze spisać protokół odbioru mieszkania, zrobić zdjęcia lokalu?
Aby nie było nieporozumień przy zwrocie lokalu po wygaśnięciu najmu, strony powinny – jeszcze przed zawarciem umowy najmu – spisać protokół odbioru mieszkania. Nie chodzi tylko o stan liczników, ale także o dokładne opisanie wyposażenia lokalu oraz jego stanu technicznego i wyposażenia.
Im bardziej dokładny i niebudzący wątpliwości interpretacyjnych będzie to opis, tym mniej problemów będzie miał najemca przy zdawaniu mieszkania. Oczywiście w protokole mogą znaleźć się zdjęcia lokalu i poszczególnych urządzeń. Zwłaszcza, jeżeli najemca chce wynająć lokal w dość złym stanie technicznym, powinien dokładnie opisać jego stan oraz ustalić w umowie najmu obowiązki obciążające najemcę.
Także w interesie wynajmującego jest szczegółowe spisanie stanu lokalu w protokole, bo to ten będzie później podstawą ewentualnych roszczeń wobec najemcy. Zwłaszcza takiego, który ma poważne problemy z dbaniem o czyjąś własność.
Jak wysoka kaucja jest zwyczajowo pobierana od najemcy?
Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługującej wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Zatem kwota kaucji jest dla wynajmującego zabezpieczeniem należnych mu pieniędzy od najemcy, niezapłaconych po rozwiązaniu umowy najmu.
Jeżeli więc po rozwiązaniu umowy najemca będzie miał dług wobec właściciela, będzie on mógł z tej kaucji go pokryć. Wysokość kaucji powinna zatem być uzależniona od wysokości czynszu, ale i wartości wyposażenia lokalu, które może ulec zniszczeniu.
Przepisy określają górną granicę kaucji, która nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Pobierając kaucję, należy jednak pamiętać, że jej wysokość przy zwrocie uzależniona jest od podwyżek czynszu w trakcie obowiązywania umowy. Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje bowiem w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.
Jakich zapisów w umowie najmu okazjonalnego nie powinno zabraknąć?
Umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego jest szczególną formą umowy najmu. Należy pamiętać, że do takiej umowy załącza się w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego;
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu, z podpisem notarialnie poświadczonym. —gb
Paweł Puch
, prawnik specjalizujący się w problematyce nieruchomości. Autor artykułów, opracowań i opinii prawnych dotyczących nieruchomości. Od wielu lat doradza wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym oraz pośrednikom w obrocie nieruchomościami i zarządcom nieruchomości.