- Jednym z największych wydatków inwestycyjnych, jakie ponosi w związku z organizacją Mistrzostw Świata w piłce nożnej państwo gospodarz turnieju, są stadiony. W Brazylii piłkarze grają na 12 arenach, przy czym wszystkie zostały wybudowane od nowa lub przynajmniej gruntownie zmodernizowane - mówi Jakub Potocki z Lion's House.
W efekcie łączny koszt zorganizowania tegorocznych mistrzostw wyniósł ponad 5 mld USD, z czego ponad 3,7 mld USD - według danych serwisu stadiony.net - kosztowały stadiony. Oznacza to, ze średnio na jeden obiekt wydano w Brazylii ponad 300 mln USD.
- Nie jest to wcale wysoki wynik, biorąc pod uwagę, że średni koszt budowy stadionu na Euro 2012 był o prawie 50 mln dolarów wyższy. Nie zmienia to faktu, że powszechna jest opinia o tym, że część obiektów w Brazylii, wraz z zakończeniem mundialu, przestanie być wykorzystywana, generując jedynie koszty - opowiada Jakub Potocki. W Polsce mieliśmy podobne obawy nie tylko przed organizacją, ale jeszcze po mistrzostwach. Jak to wygląda po dwóch latach od organizacji imprez, czy stadiony zarabiają na siebie?
Nie tylko mecze
Z punktu widzenia inwestora na rynku nieruchomości, zakup lub budowa stadionu wydaje się rozwiązaniem nieopłacalnym. Będąc właścicielem biurowca czy galerii handlowej inwestor można bowiem liczyć na zwrot w wysokości 6-8 proc. wartości nieruchomości w skali roku. W przypadku stadionów czy innego typu obiektów sportowych, ciężko mówić o tym, żeby kwota inwestycji kiedykolwiek się w praktyce zwróciła.