Tak wynika z najnowszych analiz portalu nieruchomości Domy.pl. - Mieszkań trzypokojowych szuka 1/3 zainteresowanych, lokali z czterema pokojami - 11 proc., a jedynie 3 proc. klientów rozważa zakup mieszkania z minimum pięcioma pokojami - mówi Tomasz Piętowski, analityk serwisu Domy.pl. - Powyższe ogólnopolskie dane znacznie się różnią jednak od struktury popytu w sześciu największych miastach - zastrzega.
Dla singla i rodziny
Z analiz wynika, że największym zainteresowaniem na mieszkaniowym rynku wtórnym cieszą się lokale dwupokojowe. - Dla wielu kupujących to najlepsze rozwiązanie. Mieszkanie z dwoma pokojami zapewnia minimum komfortu rodzinie z jednym dzieckiem, ale jest też chętnie wybierane przez singli, którzy w przyszłości planują związek i założenie rodziny - tłumaczy Tomasz Piętowski.
Analityk zauważa też, że cena dwupokojowego mieszkania jest często relatywnie niewiele wyższa od ceny kawalerki. - Lokale dwupokojowe z konieczności wybierają także rodziny z większą liczbą dzieci, co także wpływa na wysoki popyt na tego typu lokale - mówi Tomasz Piętowski.
Dodaje, że takie mieszkania są najczęściej wybierane przez klientów poszukujących mieszkań w Gdańsku i Łodzi. - W tych miastach dwupokojowe M chciałoby kupić aż 52 proc. klientów. Tego typu mieszkania nie cieszą się już jednak tak dużą popularnością na największym w Polsce warszawskim rynku wtórnym. Tutaj są przedmiotem zainteresowania 36 proc. poszukujących - podaje Tomasz Piętowski.
W skali całego kraju używanymi kawalerkami jest zainteresowany prawie co ósmy (12 proc.) klient. - We wszystkich sześciu miastach analizowanych przez portal Domy.pl, popyt na mieszkania jednopokojowe nie jest jednak mniejszy niż 10 proc. Wynosi 10 proc. we Wrocławiu, 13 proc. w Poznaniu i Gdańsku, 14 proc. w Warszawie, Krakowie i Łodzi - mówi analityk portalu Domy.pl.