Tak wynika z danych ?Eurostatu, na które powołuje się Lion's Bank. – Singiel mający do dyspozycji przynajmniej trzypokojowe mieszkanie czy rodzina z dwójką dzieci zajmująca lokal z co najmniej pięcioma pokojami – tak dobre warunki mieszkaniowe są niemal standardem w wielu krajach starej Unii – mówi Bartosz Turek z Lion's Banku.
Analityk podkreśla, że w Polsce nadmiar powierzchni to rzadko dostępny luksus. Zgodnie z danymi europejskiego urzędu statystycznego za duże mieszkanie ma w Polsce tylko jedna osoba na dziewięć.
– Obliczony dla Polski odsetek 11,3 proc. osób mających do dyspozycji zbyt duże mieszkanie należy do najniższych w Europie. ?Na 31 przebadanych krajów tylko w pięciu mieszka w dużych mieszkaniach mniej osób. Są to: Grecja (9,8 proc.), Bułgaria (9,4 proc.), Chorwacja (7,9 proc.), Węgry (7,4) i Rumunia (4,9 proc.) – podaje Bartosz Turek.
Średnia dla Unii pokazuje, ?że aż co trzeci (34,2 proc.) mieszkaniec Wspólnoty ma do dyspozycji nieruchomość o większej niż standardowa liczbie pokoi. ?– Aż w dziesięciu krajach więcej niż połowa osób ma do dyspozycji dużą nieruchomość, a w Belgii, Irlandii i na Cyprze w za dużych mieszkaniach żyje ponad siedmiu na dziesięciu obywateli.