Od samego początku budowy widzimy duże zainteresowanie klientów wszystkimi inwestycjami. Ustawa deweloperska daje obecnie nabywcom większe bezpieczeństwo zakupu.
Michał Skwarek, reprezentujący firmę Okam:
- Obecnie chętnie kupowane są nie tylko mieszkania, które zaczynają się budować, ale także te które są dopiero planowane. Nasza inwestycja na warszawskim Służewcu przemysłowym, której budowa jest dopiero planowana, już teraz budzi bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów, mimo iż sprzedaż uruchomimy dopiero wraz z początkiem budowy.
Mieszkania w przedsprzedaży są tańsze, a wysokość cen zależy od przebiegu procesu sprzedaży. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.
Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord:
- Widzimy rosnące zainteresowanie zakupem lokali w Warszawie i Trójmieście, w których koncentruje się działalność Polnordu. Mieszkania, które mamy w ofercie szybko znajdują nabywców, jeszcze przed ich ukończeniem. Dla naszych klientów kluczowa jest nie tylko cena, ale i jakość wykonania inwestycji oraz jaj lokalizacja.
Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin Developer:
- Mieszkania, w trakcie budowy, stają się znowu standardowym produktem rynkowym. Mamy w ofercie przedsprzedaży inwestycję Kępa Mieszczańska we Wrocławiu, w której trwa promocja mieszkań, a ceny zaczynają się od 5.890 zł za mkw. W ramach promocji można nabyć mieszkanie 15 proc. taniej.
Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg:
- W naszym portfolio gotowe lokale stanowią zaledwie ok. 3 proc. z całej oferty 1.400 mieszkań. Większość lokali w naszych inwestycjach znajduje nabywców jeszcze przed rozpoczęciem budowy, bo wtedy klienci mogą wybierać mieszkania odpowiadające ich preferencjom.
Ze względu na stabilną sytuację sprzedażową na rynku, stan zaawansowania budowy inwestycji nie ma wpływu na wysokość cen. Na uwagę zasługuje natomiast wprowadzona niedawno w inwestycjach Robyg bezpłatna usługa Smart House, dzięki której każde mieszkanie będzie wyposażone w inteligentne systemy do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem oraz ochroną.
Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development:
- Zdecydowana większość lokali w naszych inwestycjach sprzedaje się jeszcze przed zakończeniem budowy, a duża część zaraz na jej początku. Często wprowadzamy oferty przedsprzedaży i wtedy klienci mogą liczyć na ok. 3 - 5 proc. niższe ceny w porównaniu do późniejszych cen w regularnej sprzedaży.
Edward Laufer, prezes Vantage Development:
- We Wrocławiu widać stabilny wzrost cen, przede wszystkim w przypadku mieszkań dobrze zlokalizowanych, czego przykładem mogą być również nasze, centralnie usytuowane inwestycje: Promenady Wrocławskie i Centauris. Mimo, że nie obejmuje ich program dopłat, nie możemy narzekać na poziom sprzedaży.
Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service:
- Klienci chętniej kupują obecnie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi. Większość lokali w oferowanych inwestycjach sprzedajmy już na początku budowy. Dużą rolę odgrywa tu ustawa deweloperska, dzięki której klienci czują się bezpieczniej.
Dla nabywców istotne jest, że we wczesnej fazie budowy mogą nieodpłatnie wprowadzać zmiany w układzie ścian i instalacji lub zaplanować połączenie mieszkań. Należy zwrócić uwagę, że każda kolejna faza budowy zwykle pociąga za sobą wzrost przeciętnej ceny mieszkania o kilka procent. W naszej warszawskiej inwestycji Wizja Mokotów 30 proc. mieszkań zostało sprzedanych jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana:
- Klienci chętnie dokonują zakupu na wczesnym etapie budowy, gdyż cenią sobie duży wybór mieszkań i poziom proponowanych w tym czasie cen. Stawki ofertowe stosowane przez nas rosną wraz z tempem zaawansowania prac budowlanych.