Co oferują deweloperzy mieszkaniowi

Klientów kredytowych nie odstraszył wyższy wkład własny - zapewniają deweloperzy. Na rynek wrócili inwestorzy.

Aktualizacja: 18.04.2015 12:03 Publikacja: 18.04.2015 11:38

Park Ostrobramska - osiedle w Warszawie firmy Skanska

Park Ostrobramska - osiedle w Warszawie firmy Skanska

Foto: Materiały Inwestora

- Jak deweloperzy oceniają sprzedaż mieszkań w pierwszych miesiącach tego roku? Czy zainteresowanie zakupem spadło po podwyższeniu obowiązkowego wkładu własnego do kredytu? - zastanawia się Kamil Niedźwiedzki, analityk portalu nieruchomości Dompress.pl. Analitycy tego serwisu zapytali o to firmy deweloperskie. Oto sonda portalu:

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu spółki Polnord:

- Odnotowujemy duże zainteresowanie zakupem naszych mieszkań, zarówno tych z segmentu popularnego, jak i nieco droższego. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku sprzedaliśmy więcej mieszkań niż rok wcześniej.

Transakcjom na rynku nieruchomości sprzyjają niskie stopy procentowe. Daje się zauważyć, że zakup lokalu jest traktowany nie tylko jako realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych klientów, ale także jako lokata kapitału. Mieszkania w naszych inwestycjach w Warszawie, Trójmieście, Szczecinie, Łodzi i Olsztynie są chętnie wybierane przez klientów kupujących mieszkania jako inwestycję.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

- Mamy za sobą udany 2014 rok, w którym odnotowaliśmy sprzedaż  na poziomie nieco ponad dwustu lokali. W nowym roku, mimo podwyższenia  wymaganego wkładu własnego przy zakupie mieszkań na kredyt, nadal notujemy wzrost zainteresowania inwestycjami.

Niewątpliwie jest to związane z szybkim postępem prac na warszawskich osiedlach - Staffa 9, Kolska od nowa, Księżycowa 60 oraz z zakończeniem budowy dwóch inwestycji -Na Romera i Słodowiec Park. Można powiedzieć, że podwyższenie wymaganego wkładu własnego nie przełożyło się na spadek sprzedaży mieszkań.

Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland:

- Tegoroczne wyniki sprzedaży są porównywalne do ubiegłorocznych. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, ale coraz więcej osób wybiera także kilkupokojowe, przestronne mieszkania, które są kupowane na wynajem. W pierwszym kwartale tego sprzedawaliśmy gotowe mieszkania na oddanym do użytku osiedlu Park Ostrobramska II.

Inwestycja powstała na warszawskiej Pradze-Południe. W marcu rozpoczęliśmy budowę mieszkań przy ul. Rudzkiej w Warszawie. Osiedle Mickiewicza może otrzymać certyfikat BREEAM. To światowe oznaczenie wysokiej jakości budynków, które spełniają precyzyjnie określone kryteria zdrowotne, środowiskowe oraz wysokie standardy bezpieczeństwa, co przekłada się na realne oszczędności w budżecie domowym. To zupełnie nowy rozdział w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

- W pierwszych trzech miesiącach tego roku zainteresowanie mieszkaniami jest porównywalne do ubiegłorocznego, a nawet nieco je przewyższa. Obecnie realizujemy dwie inwestycje w Warszawie - Krasińskiego 58 na Żoliborzu i Na Sokratesa na Bielanach. Oba projekty cieszą się dużym zainteresowaniem. Klienci są świadomi, że zakup mieszkania przed zakończeniem jego budowy wiąże się z atrakcyjniejszą ceną. Ostatnie gotowe mieszkania mamy w inwestycji Wola Prestige na warszawskiej Woli.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

- Zainteresowanie mieszkaniami jest większe niż w ubiegłym roku. Dla klientów przygotowaliśmy kilka propozycji. W naszej sztandarowej inwestycji Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie oferujemy część mieszkań z 5 proc. rabatem. Znacząco, nawet o niemal 400 zł, obniżyliśmy ceny mkw. mieszkań na osiedlach Villa Campina pod Warszawą, Zielona Dolina na Białołęce w stolicy, Oaza Piątkowo w Poznaniu, a także na osiedlu Centrum II w Łodzi.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

- Pod względem sprzedaży pierwsze miesiące tego roku były bardzo podobne do ostatnich 2014 roku. Obserwujemy rosnące zainteresowanie mieszkaniami. Co prawda trudno będzie powtórzyć wynik sprzedażowy z bardzo dobrego pierwszego kwartału 2014 roku, ale prognozujemy, że stabilna sytuacja na rynku mieszkaniowym utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Za takim scenariuszem przemawia wiele czynników, w tym przede wszystkim wprowadzenie kolejnej obniżki stóp procentowych, planowana nowelizacja programu "Mieszkanie dla Młodych" oraz utrzymująca się dobra kondycja gospodarcza kraju.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa:

- Podobnie jak w 2014 roku w pierwszych miesiącach tego roku chętnych na mieszkania nie brakuje. Klientów nie trzeba zachęcać do zakupu. Dobrze sprzedają się mieszkania w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa, w której wszystkie lokale kwalifikują się do dopłat.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol Development:

- Początek roku był dla nas bardzo udany. Wyniki sprzedaży mieszkań są takie, jak zakładaliśmy. Klienci są zainteresowani i gotowymi mieszkaniami, i tymi w budowie.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan:

- Sprzedaż mieszkań utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w 2014 roku, a nawet lekko rośnie z miesiąca na miesiąc. Klientów przyciągają targi nieruchomości i promocje. Rozszerzamy ofertę na osiedlach bezczynszowych, realizujemy inwestycje w atrakcyjnych dzielnicach. To na przyklad Ogrody Ochota w warszawskiej Ochocie. Proponujemy miniapartamenty w stołecznym Miasteczku Rubikon.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco:

- Koniec pierwszego kwartału tego roku przyniósł znaczne ożywienie sprzedaży w porównaniu z jego początkiem. Nie sprawdziły się zapowiedzi spadku popytu ze względu na wyższy wkład własny, niezbędny do uzyskania kredytu.

Eco-Classic ma w swojej ofercie mieszkania z różnych segmentów: od apartamentów TRIO, poprzez średniej klasy mieszkania w inwestycji Hubertus, jak również mieszkania z segmentu popularnego w inwestycji Wolne Miasto.

Ożywienie jest widoczne w przypadku sprzedaży wszystkich mieszkań, co oznacza że program "MDM" nie jest czynnikiem, który go warunkuje. Porównując dwa ostatnie kwartały 2014 roku do pierwszego 2015 roku, poziom zainteresowania mieszkaniami jest podobny.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest:

- Rośnie popularność programu "MdM". Zainteresowanie zakupem mieszkań jest większe niż w roku ubiegłym. W przypadku naszej oferty wzrost zainteresowania jest związany również z wprowadzeniem do sprzedaży nowej inwestycji przy ul. Siedleckiej na warszawskiej Pradze-Północ. Oferujemy najbardziej poszukiwane nieduże mieszkania dwupokojowe i kawalerki. Dzielnica stała się interesująca dla klientów z uwagi na uruchomioną nową linię metra.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński:

- Początek 2015 roku był dla nas bardzo udany. Osiedla przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W pierwszych etapach projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz, współtworzonych z partnerami, sprzedaliśmy już 261 mieszkań, co stanowi odpowiednio ponad 80 i 70 proc. całej oferty.

Utrzymująca się od wielu miesięcy bardzo dobra koniunktura umożliwiła nam szybsze niż pierwotnie zakładaliśmy uruchomienie sprzedaży mieszkań z drugiego etapu inwestycji Miasto Wola. W ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia sprzedaży (koniec lutego) nabywców znalazło ponad 25 proc. mieszkań.

Grzegorz Zagrabski, wiceprezes zarządu Wawel Service:

W Krakowie największą popularnością cieszą się w tym roku inwestycje energooszczędne. W oddanej do użytkowania na początku kwietnia inwestycji Wężyka 10 zostało nam już tylko siedem mieszkań, a w kompleksie Borkowska B1 i B2 - 70 proc. lokali zostało sprzedanych przed oddaniem inwestycji do użytku.

Nieruchomości
Mało nowych biur w regionach. Wynik może być najgorszy od niemal 20 lat
Nieruchomości
Dyrektywa budynkowa EPBD. Gra w klasy na półmetku
Nieruchomości
Anna Watkowska: Jesteśmy gotowi, by tworzyć rynek mieszkań dla seniorów
Nieruchomości
Develia chce rosnąć na rynku mieszkaniowym. Przejęcia przyspieszą wzrost
Nieruchomości
Urzędy w nowoczesnych biurowcach. Jakie zapisy chronią takich najemców?