Zmiany w ustawie mają zlikwidować bariery rozwoju banków hipotecznych i odblokować rynek listów zastawnych.
Najważniejsze zmiany to miedzy innymi umożliwienie wykorzystywania przez banki na szerszą skalę refinansowania działalności kredytowej poprzez emisje listów zastawnych i zwiększenie ustawowej ochrony praw wierzycieli czyli nabywców listów zastawnych, poprzez wprowadzenie szczegółowych zasad zaspokajania wierzycieli i określenie przebiegu procesu upadłości banku hipotecznego. Nowelizacja przewiduje też podwyższenie limitu umożliwiającego refinansowanie, ze środków uzyskanych z emisji listów zastawnych, kredytów mieszkaniowych, z dotychczasowego poziomu 60 proc. do poziomu 80 proc. bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości.
Nowelizacja zakłada też zwiększenie możliwości inwestowania w listy zastawne przez otwarte fundusze emerytalne i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
- Nowe rozwiązania umożliwią zniesienie barier prawnych, które przez blisko 18 lat od dnia wejścia w życie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, uniemożliwiały rozwój tego rynku – czytamy w uzasadnieniu.
Nowe przepisy powinny podwyższyć też ratingi polskich listów zastawnych, co z kolei powinno przełożyć się na obniżenie kosztów finansowania w bankach.