Kurczy się oferta gotowych lokali

Większość mieszkań sprzedaje się na wczesnych etapach budowy. Klienci chcą mieć duży wybór.

Aktualizacja: 05.10.2015 07:44 Publikacja: 05.10.2015 07:36

Wiślany Mokotów - osiedle firmy Budimex Nieruchomości

Wiślany Mokotów - osiedle firmy Budimex Nieruchomości

Foto: Materiały Inwestora

W największych miastach na koniec sierpnia tego roku deweloperzy oferowali ponad 50,7 tys. mieszkań, z czego gotowych było 10,1 tys., czyli 19,9 proc. – podaje redNet Property Group.

Im wcześniej, tym taniej

– Największą ofertę ma Warszawa, gdzie deweloperzy oferują ponad 18,9 tys. mieszkań, w tym 2,8 tys. gotowych – podaje Natalia Włodarczyk, analityk rynku nieruchomości w redNet Property Group. – Na drugim miejscu pod względem wielkości oferty jest jest Kraków z pulą ponad 10,3 tys. mieszkań, z czego w ukończonych inwestycjach znajduje się ponad 2,3 tys. lokali – podaje. We Wrocławiu deweloperzy oferują ponad 8,2 tys. mieszkań. Gotowych jest ponad 1,7 tys. – Znacznie mniejszą ofertę ma Trójmiasto, gdzie jest ponad 4,8 tys. mieszkań (gotowych jest 739) oraz Poznań z pulą ponad 4,4 tys. lokali (gotowych jest 1,1 tys.) – podaje redNet. Najmniejszą ofertą na koniec sierpnia dysponowały Katowice, gdzie było ponad 1,4 tys. mieszkań (558 gotowych). W Łodzi było to odpowiednio 2,2 tys. i 691 lokali.

– Oferta gotowych mieszkań maleje od kilku lat. W sierpniu tego roku ukończone lokale stanowiły 19,9 proc. oferty, rok wcześniej było to 28,7 proc., a dwa lata wcześniej – aż 35,2 proc. – podaje Natalia Włodarczyk.

Dodaje, że jeśli osiedle powstaje w atrakcyjnym miejscu, mieszkania są funkcjonalne, a cena – rynkowa lub niższa, to można się spodziewać szybkiego tempa sprzedaży. Po wybudowaniu bloków w ofercie zostaje niewiele mieszkań. – Dla kupujących ważna jest możliwie duża liczba ustawnych pokoi na możliwie najmniejszej powierzchni – mówi Włodarczyk. – Chcą też mieć balkon, widną kuchnię lub aneks kuchenny z oknem. W ofercie gotowych mieszkań dominują najczęściej niespełniające powyższych kryteriów lokale.

Przedstawicielka redNetu przypomina, że kupujący mieszkania na etapie budowy mają zdecydowanie większy wybór, mogą też wprowadzać zmiany w projekcie. – Firmy oferują także atrakcyjne harmonogramy płatności. Dlatego wiele osób kupuje mieszkania tuż po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na budowę – mówi Natalia Włodarczyk. – Spora grupa osób woli jednak zakup gotowego mieszkania. Zazwyczaj są to ostatnie lokale w ofercie, dlatego też można wynegocjować spore rabaty bądź starać się o darmowe miejsce postojowe lub wykończenie.

Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development, ocenia, że ukończone lokale preferuje niewielu klientów. – Zwykle są to nabywcy apartamentów, czyli większych i droższych mieszkań, którzy chcą je obejrzeć przed zakupem – wyjaśnia Bieliński. Dodaje, że gotowe lokale to marginalna część oferty Dom Development. – Po pierwszym półroczu stanowiły ok. 15 proc.sprzedanych przez nas mieszkań – podaje. – Większość lokali w naszych inwestycjach sprzedaje się na etapie budowy. Ukończone mieszkania mamy w takich warszawskich inwestycjach jak Wille Miejskie Klasyków, Osiedle Wilno, Osiedle Saska, Apartamenty Saska Nad Jeziorem, Żoliborz Artystyczny, Palladium, a we Wrocławiu – na osiedlu Oaza.

Najlepsze do wyboru

Także Budimex Nieruchomości, jak mówi Andrzej Miś, rzecznik spółki, większość mieszkań sprzedaje na etapie budowy. – Praktycznie nie mamy ukończonych lokali – informuje. – Sporadycznie się zdarza, że zarezerwowane mieszkanie wraca do oferty, bo np. klient nie dostał kredytu – dodaje. I taki właśnie lokal jest do kupienia na warszawskim rynku.

O tym, że klienci cenią sobie prawo wyboru mieszkania spośród jak największej oferty, mówi Mateusz Juroszek, wiceprezes spółki Atal. – Dlatego też większość osób decyduje się na zakup na etapie tzw. dziury w ziemi. Nabywcy mogą wtedy wybrać najlepszą dla siebie powierzchnię, układ i piętro – podkreśla. Szczególnie duże zainteresowanie osiedlami z odległymi terminami oddania, jak zauważa wiceprezes Atalu, jest na rynkach małopolskim i warszawskim. – W krakowskiej inwestycji Masarska 8 w ciągu dwóch miesięcy nabywców znalazły 64 z 99 mieszkań – przypomina. – W powstającej w stolicy Oazie Wilanów sprzedaliśmy ponad 90 proc. lokali. Inwestycja Walewska Residence niedaleko Stadionu Narodowego sprzedała się w całości przed ukończeniem budowy – podaje wiceprezes. Jednocześnie potwierdza, że nie brakuje osób, które wolą kupić mieszkanie, kiedy efekty prac budowlanych są już widoczne.

Gotowe mieszkania są dostępne w katowickiej inwestycji Atal Francuska Park I. Ceny mkw. lokali to 5,4–5,6 tys. zł. We wrocławskiej inwestycji Dyrekcyjna 33 Apartamenty mkw. gotowego lokalu można kupić za 6,4 tys. zł.

Ewa Przeździecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Unidevelopment, zauważa, że tempo sprzedaży mieszkań zależy m.in. od specyfiki danego osiedla, sytuacji na rynku, liczby inwestycji w danym miejscu, siły nabywczej klientów, dostępności kredytów. – W momencie zakończenia budowy, przy dobrym marketingu, w ofercie pozostaje nie więcej niż 40 proc. mieszkań. Jeśli oferta jest szczególnie atrakcyjna, odsetek sprzedanych lokali w chwili oddania osiedla do użytkowania może sięgać nawet 90 proc. – podaje Ewa Przeździecka . Tak było w przypadku pierwszego etapu poznańskiego projektu tej firmy – Osiedla Czarnieckiego.

– Ostatnie mieszkania są z reguły tańsze niż na początku sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że wiele lokali ocenianych jako najbardziej atrakcyjne znajduje nabywców w pierwszej kolejności – mówi. – Po ukończeniu inwestycji wybór jest ograniczony. Gotowe osiedla pozwalają jednak lepiej poznać atuty inwestycji. Można zobaczyć, jaki jest widok z okiem, sprawdzić jakość wykonania inwestycji.

W największych miastach na koniec sierpnia tego roku deweloperzy oferowali ponad 50,7 tys. mieszkań, z czego gotowych było 10,1 tys., czyli 19,9 proc. – podaje redNet Property Group.

Im wcześniej, tym taniej

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
City Logistics Warsaw IV w nowych rękach
Nieruchomości
Branża komentuje pomysły polityków na najem krótkoterminowy
Nieruchomości
Normatyw parkingowy. Straty miasta mogą iść w grube miliony
Nieruchomości
Awantura o Booking Island
Nieruchomości
Klienci pytają: „Czy była tam woda?”