Eksperci podkreślają, że zgodnie z oczekiwaniami brak wsparcia dopłatami z programu „Mieszkanie dla młodych" w II kwartale zmniejszył nieco sprzedaż w segmencie najtańszych lokali. Można oczekiwać, że pozytywny efekt na tegoroczną sprzedaż przyniesie nowelizacja ustawy o MdM, pozwalająca na uruchomienie dodatkowych funduszy na dopłaty do lokali planowanych do oddania w tym roku.
Od lutego 2018 r. MdM przestanie wspierać popyt. Zdaniem analityków REAS nie powinno to gwałtownie zmniejszyć rocznej skali popytu, bo udział transakcji wspieranych przez program w sprzedaży na większości rynków nie przekraczał kilkunastu procent rocznie. Wyjątkiem może być rynek poznański, gdzie dużo inwestycji realizowanych jest z myślą o tej grupie klientów.
Nie maleje popyt inwestycyjny. Stabilizacja inflacji na poziomie około 2 proc. przy jednoczesnym utrzymaniu stopy referencyjnej NBP na poziomie 1,5 proc. oznacza, że mamy nadal ujemne realne stopy procentowe, co silnie wspiera popyt na mieszkania kupowane na wynajem. Popyt inwestycyjny przekłada się m.in. na rosnące zainteresowanie lokalami w centralnej części Warszawy (głównie Wola) czy w atrakcyjnym turystycznie Trójmieście.
– Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach popyt miał wyraźnie osłabnąć. Wobec ujemnych realnych stóp procentowych napędzające sprzedaż zakupy inwestorów indywidualnych pozostaną do końca roku jednym z najsilniejszych czynników stymulujących rynek – nawet wówczas, gdy przy wysokich cenach zakupu rentowność najmu zacznie wyraźnie maleć. W efekcie wyniki sprzedaży w całym 2017 r. powinny okazać się porównywalne, a może nawet lepsze niż w 2016 r. – powiedziała Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS, kierująca działem badań i analiz rynku.
Zdaniem analityków REAS można zakładać, że w całym 2017 r. padnie nowy roczny rekord sprzedaży mieszkań oraz liczby lokali wprowadzonych do oferty. W 2016 r. deweloperzy znaleźli nabywców na 62 tys. mieszkań, w całym 2017 r. może to być 72 tys. W przypadku lokali wprowadzonych do oferty to odpowiednio 65 tys. i 66,8 tys. To szacunki uzasadnione tendencjami z poprzednich lat – kiedy drugie półrocze wypadało nieco lepiej od pierwszego.
Wyższe marże i lepszy standard
Z analiz REAS wynika, że w II kwartale br. wyraźnie wzrosły ceny lokali świeżo wprowadzanych do oferty względem odnotowanych w tym czasie cen transakcyjnych oraz cen mieszkań dostępnych w ofercie. Z czego to wynika?