PHN jest zainteresowany utworzeniem REIT-u. Jakie korzyści dla firmy i akcjonariuszy daje ta formuła? Jakiego rodzaju aktywa mogłyby się znaleźć w takim funduszu?
Utworzenie REIT-u daje przede wszystkim możliwość finansowania zakupu nieruchomości za pośrednictwem emisji akcji, a nie długiem. Ponadto formuła umożliwiłaby pozostawienie struktury akcjonariatu PHN w obecnym kształcie (prawie 70 proc. kontroluje Skarb Państwa – red.). Dodatkowo REIT jest w pełni bezpieczną formułą, a PHN jako spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa zapewniałaby dodatkowe bezpieczeństwo i pewność inwestycji.
Do REIT-u z całą pewnością mogłyby zostać włączone najnowocześniejsze aktywa biurowe klasy A naszej grupy, gwarantujące stabilne przepływy z najmu i regularną wypłatę dywidendy. Przewidujemy, że mogłyby to być 3 - 5 nieruchomości o wartości około 150 - 200 mln zł każda.
Jaki jest obecnie udział biur klasy A w portfelu PHN i jaki jest pożądany poziom docelowy?
Dysponujemy blisko 70 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A, co stanowi około 21 proc. w całym portfelu. Na tę wartość składają się dwa projekty zrealizowane przez nas - Foksal i Domaniewska Office Hub w Warszawie oraz dwa biurowce kupione w ubiegłych latach - Andersia Business Center w Poznaniu i Alchemia II w Gdańsku.