„Na terytorium Krymu trwają prace komisji antyterrorystycznej nad rozpoznaniem mienia obcych obywateli i państw dopuszczających się nieprzyjaznych działań wobec Rosji. Decyzję o nacjonalizacji tego mienia podejmie parlament w najbliższych dniach” – napisał na portalu społecznościowym Konstantinow szefujący tzw. parlamentowi okupacyjnych władz rosyjskich.

Czytaj więcej

7 lat po zagarnięciu: Krym wysycha, Putin obiecuje biliony

Zaznaczył, że majątek obywatela Litwy Kolasa Igorisa, który jest właścicielem willi Jelena w Jałcie, zostanie skonfiskowany. Wymienił także sześciu ukraińskich biznesmenów, w tym Sierhija Tarutę, Igora Kołomojskiego i Arsenia Jaceniuka (były premier Ukrainy).

Według rosyjskich władz okupacyjnych Jaceniuk jest właścicielem kina Saturn IMAX w Jałcie. Kołomojski jest właścicielem firmy Transport Logistics, a jego córka Anżelika - firmy Anvil.

Do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa należą Nowokramatorskie Zakłady Maszynowe, Centralne Zakłady Górniczo-Przetwórcze wraz z majątkiem pensjonatu Gorniak. A do Charkowskich Zakładów Maszynowych na Krymie należy dom wypoczynkowy Sołneczny.

„Własność szeregu ukraińskich banków i fabryk również podlega nacjonalizacji, w tym Alma Building Materials Plant SA (należąca do Taruty)” - twierdzi Konstantinow.

Czytaj więcej

Rosja zajmuje nieruchomości na Krymie

Rosjanie wprowadzają tam tymczasową administrację, zgodnie z ustawę krymskich władz okupacyjnych z października 2022 r „O możliwości uznania mienia nieprzyjaznych obcych państw i ich obywateli za własność republiki. Dotyczy to gruntów i nieruchomości, które od 24 lutego należały do wskazanych osób.

Od tego czasu Rosjanie zagarnęli kilka ukraińskich zakładów przemysłowych, stocznię i spółki. Zapowiedzieli, że nacjonalizacji mogą podlegać nieruchomości prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego.