Reklama
Rozwiń

RPO o barierach w dostępie niepełnosprawnych do urzędowych stron www

Co resort cyfryzacji zamierza zrobić, by gminy i powiaty dostosowały swoje strony internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych – odpowiedzi na takie pytanie rzecznik praw obywatelskich oczekuje od szefowej tego resortu Anny Streżyńskiej.

Aktualizacja: 08.12.2015 14:19 Publikacja: 08.12.2015 12:45

RPO o barierach w dostępie niepełnosprawnych do urzędowych stron www

Foto: www.sxc.hu

Rzecznik Adam Bodnar przypomina, że z końcem maja 2015 r. upłynął termin dostosowania wszystkich publicznych serwisów internetowych do wymagań Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0), co oznacza taką architekturę strony internetowej, aby korzystające z niej osoby niepełnosprawne, nie musiały używać przy tym dodatkowych urządzeń i aplikacji. Termin dostosowania został wyznaczony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 526).

RPO zwraca uwagę na wyniki ankiety przeprowadzonej w 2014 i 2015 r. w jednostkach samorządu terytorialnego. Strony internetowe w całości lub częściowo zgodne z wytycznymi WCAG 2.0, według deklaracji samorządów posiada 34 proc. gmin i powiatów, które wzięły udział w badaniu, kolejnych 55 proc. planowało lub prowadziło prace dostosowujące. Natomiast 11 proc. gmin i powiatów nie widzi potrzeby posiadania dostępnych stron internetowych choć obowiązek dostosowania witryny do standardu WCAG 2.0 wynika wprost z przepisów prawa. Z badania ankietowego wynika też, że około 29 proc. gmin i powiatów w ogóle nie planuje przeprowadzenia oceny dostępności administrowanych przez siebie stron internetowych pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono