Tłumy żegnały w Cambridge Stephena Hawkinga

Około 500 zaproszonych gości wzieło udział w uroczystościach pogrzebowych Stephena Hawkinga w kościele St. Mary the Great w Cambridge. Słynny fizyk zmarł 14 marca.

Aktualizacja: 31.03.2018 23:07 Publikacja: 31.03.2018 21:12

Foto: AFP

Po przybyciu karawanu do kościoła, zgromadzeni uczcili Hawkinga spontanicznym aplauzem. Dzwon kościoła bił 76 razy, po jednym uderzeniu na każdy rok niezwykłego życia naukowca.

Hawking został zapamiętany jako odważny człowiek, który zatriumfował nad degeneracyjną chorobą neurologiczną, kontynuując swoje badania nad przestrzenią i czasem nawet po tym, gdy został sparaliżowany a jego mięśnie zanikały.

Aktor Eddie Redmayne, który grał naukowca w biograficznym filmie z 2014 roku "Teoria wszystkiego", odczytał podczas nabożeństwa fragment Księgi Koheleta. Przemawiał także brytyjski astronom i kosmolog Martin Rees, jedno z dzieci Hawkinga i były uczeń.

Rodzina Hawkinga wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że zdecydowała się zorganizować pogrzeb "w mieście, które tak bardzo kochał i które tak bardzo go kochało".

W wielu częściach Cambridge flagi zostały opuszczone do połowy masztu.

Hawking był znany z przełomowych badań nad czarnymi dziurami i innymi zjawiskami. Był autorem bestsellerowej "Krótkiej historii czasu" i innych książek, a jego walka z chorobą dała mu także miejsce w popkulturze.

Hawking w późniejszym terminie zostanie skremowany, a jego prochy zostaną pochowane w londyńskim Opactwie Westminsterskim, w pobliżu szczątków Isaaca Newtona.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne