Błędy popełnione na urlopie
Jeszcze pięć lat temu ponad 60 proc. Polaków nigdzie nie wyjeżdżało na wakacje. Na szczęście ta statystyka poprawia się z roku na rok. Obecnie gotowość do spędzenia wolnego czasu poza domem deklaruje 60–80 proc. Polaków. Oznacza to, że powoli zapominamy o urlopach spędzonych na remoncie mieszkania lub nadrabianiu domowych zaległości. Już nie tylko podróżujemy. Coraz modniejsze jest spędzanie czasu na działkach rekreacyjnych – wykorzystujemy do tego najczęściej przedłużone weekendy.
Niezależnie dokąd chcemy się udać, jak we wszystkich życiowych aktywnościach najważniejsze jest, by jasno rozpoznać swoje potrzeby i cel urlopu. Nie ma uniwersalnych recept ani dla wszystkich, ani dla jednej osoby. To, czego potrzebowaliśmy jeszcze parę miesięcy temu, może być zupełnie czymś innym niż dzisiaj. Warto dać sobie czas na przemyślenie i nie kierować się chwilowym impulsem. Określanie potrzeb, szczególnie gdy planuje się wyjazd całą rodziną, bywa dużym wyzwaniem – jednak jest niezmiernie ważne, by o tym rozmawiać. Większość urlopowych stresów bierze się stąd, iż wydaje nam się, że inni wiedzą, co mamy na myśli i mają wgląd w nasze wyobrażenia. To działa również w drugą stronę. Przypuszczamy, czego oczekują bliscy, a później spotykamy się z ich frustracją. Przecież to, że jeden z członków rodziny lubi zwiedzać muzea, nie oznacza, że chce robić to ponownie w kolejnym roku. Może odmową nie chce nam zrobić przykrości?
Rozsądnie planuj
Innym błędem w planowaniu urlopu są nadmierne oczekiwania. Zakładamy, że wszystko się uda. Z pewnością coś nie wyjdzie i taka jest kolej rzeczy. Dla perfekcjonistów jeśli 1 proc. nie działa zgodnie z planem, to tak, jakby 100 proc. zostało zrobione źle. Przez takie oczekiwania i postawy zapominamy o istocie urlopu – co ma nam dać i jakie przynieść korzyści. Jeżeli ma nas odstresować, to nie ma sensu walczyć z obsługą hotelu o wszystkie niedociągnięcia i warto zaplanować alternatywne rozwiązania na wypadek niepogody.
Tym, co często potrafi zepsuć najlepszy urlop, są nierealistyczne plany. Upychamy w krótkim czasie tak dużo atrakcji, że wykonanie harmonogramu jest albo niemożliwe, albo wycieńczające. Musimy założyć, że część zamierzeń nie dojdzie do skutku. Osoby, które lubią tworzyć listy zadań, mogą wprowadzić podział na atrakcje, których na pewno chcą doświadczyć, oraz na te, bez których są w stanie się obyć, a także te, które mogą wejść do planu, o ile będzie na nie czas, ale nie są konieczne dla dobrego samopoczucia. W taki sposób z pewnością zminimalizujemy ewentualne rozczarowanie.
Odpoczynek jest umiejętnością, która potrafi w niektórych warunkach zanikać. Dotyczy to nie tylko poszczególnych osób, ale i społeczeństw. Dwie dekady temu, gdy ktoś mówił, że pracuje od kilku lat bez urlopu, w jego głosie pobrzmiewała duma. Był to wizerunek człowieka odpowiedzialnego i pracowitego, wręcz bohaterskiego. Świadomość społeczna się jednak zmieniła. Dobry urlop stał się przejawem efektywnego działania, perspektywicznego myślenia i odpowiedzialnego stosunku do pracy. Dlatego zasługuje na to, by potraktować go z dużą rozwagą. ©?