Aktualizacja: 10.08.2018 12:06 Publikacja: 10.08.2018 12:02
Pionierski zabieg ablacji w I katedrze i Klinice Kardiologii WUM
Foto: archiwum WUM
8 sierpnia w budynku Rektoratu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nowi partnerzy podpisali list intencyjny deklarujący współpracę w zakresie wspólnych działań w dziedzinie kardiologii inwazyjnej i elektrofizjologii. Oznacza to, że już wkrótce studenci medycyny będą mogli korzystać z innowacyjnego produktu MedAppu – gogli HoloLens, które dzięki zebranym danym medycznym wizualizują strukturę serca pacjenta w postaci czterowymiarowego hologramu.
– Wierzę, że to początek pełnej synergii pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym a MedAppem – komentuje prezes firmy, Mateusz Kierepka. – Już nie tylko w celu pilotażu, ale pełnej implementacji naszych technologii, a więc telemedycyny, rozwiązań holograficznych oraz druku 3D. Bez wsparcia WUM–u nie bylibyśmy tak daleko, jak jesteśmy. Zastosowanie kliniczne naszego produktu jest dla nas bowiem szczególnie ważne.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Prognozowana długość życia Amerykanów niepokoi naukowców. Do 2050 roku Stany Zjednoczone będą pod tym względem daleko w tyle za innymi krajami wysoko rozwiniętymi. Eksperci wskazują przyczyny i przestrzegają przed „kryzysem zdrowia publicznego o niewyobrażalnej skali”.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Mikrobiom jelitowy, czyli ogół mikroorganizmów zamieszkujących jelita odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności organizmu. Z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Yale wynika, że mikroflora to kolejny aspekt łączący człowieka z osobami, z którymi styka się na co dzień.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Populizm prawodawczy, nawiązujący do strachu przed „diabelskim zielem”, staje się asumptem do naruszenia równości w zakresie dostępu do rynku leczniczego prywatnych podmiotów leczniczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas