Wśród ptaków, które prawdopodobnie wyginęły, jest m.in. Ara modra, gatunek ptaka z rodziny papugowatych, który był przedstawiony w filmie animowanym z 2011 roku "Rio". Głównym bohaterem tej kreskówki jest Blu - określony jako "prawdopodobnie ostatni samiec Ary modrej). Ostatni przedstawiciel tego gatunku był widziany na wolności w 2000 roku.

Wśród gatunków, które zniknęły z powierzchni Ziemi jest też prawdopodobnie Hawajka czarnolica (ostatni jej przedstawiciel był widziany na wolności w 2004 roku), Cieślik duży (nie widziany na wolności od 2007 roku) i Liściowiec leśny (widziany ostatni raz na wolności w 2011 roku).

 

Pięć z ośmiu gatunków ptaków, które zniknęły z powierzchni Ziemi pochodzi z Ameryki Południowej (aż cztery z Brazylii). Ekolodzy obwiniają za to intensywną wycinkę tamtejszych lasów tropikalnych.

- Ludzie myślą o zwierzętach, które wyginęły i mają przed oczyma ptaka Dodo, ale nasza analiza wykazuje, że wymieranie trwa i przyspiesza - mówi Stuart Butchart z organizacji BirdLife International. - Historycznie 90 proc. wymarłych ptaków stanowiły niewielkie populacje zamieszkujące odległe wyspy - dodał podkreślając, że obecnie z powierzchni Ziemi znikają ptaki zamieszkujące kontynenty w efekcie rozwoju rolnictwa i prowadzonej przez ludzi wycinki drzew.