Drugi przypadek małpiej ospy na Wyspach

U drugiego pacjenta w Anglii zdiagnozowano małpią ospę - rzadką chorobę odzwierzęcą. Choroba wywołuje objawy podobne do ospy wietrznej, które zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach.

Aktualizacja: 11.09.2018 20:46 Publikacja: 11.09.2018 20:33

Drugi przypadek małpiej ospy na Wyspach

Foto: 123RF

arb

Angielski Instytut Zdrowia Publicznego (Public Health England - PHE) przyznaje, że sytuacja, w której w krótkim czasie na Wyspach zdiagnozowano zachorowania spowodowanego wirusem, który rzadko przenosi się na ludzi, jest nietypowa.

Władze szukają obecnie wszystkich, w tym pracowników służby zdrowia, którzy mieli kontakt z osobami, które zapadły na rzadką, odzwierzęcą chorobę.

Instytut podkreśla jednocześnie, że obaj pacjenci nie zetknęli się ze sobą na terenie Wielkiej Brytanii. Dodaje, że wirus nie przenosi się zazwyczaj z człowieka na człowieka.

Drugi chory na małpią ospę jest leczony w oddziale chorób tropikalnych i zakaźnych w szpitalu uniwersyteckim w Liverpoolu. Jego dyrekcja zapewnia, że w związku z terapią zastosowano wszelkie niezbędne środki ostrożności.

PHE podkreśla, że małpia ospa przebiega zazwyczaj łagodnie.

Pierwszy mężczyzna, u którego zdiagnozowano małpią ospę pochodził z Nigerii (stamtąd przyjechał niedawno na Wyspy) i obecnie jest leczony w szpitalu w Londynie. Drugi pacjent również niedawno wrócił do Wielkiej Brytanii z Afryki.

Pierwsze symptomy małpiej ospy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, dreszcze i wyczerpanie. Po pewnym czasie na ciele pojawia się wysypka.

Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Nauka
Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Liczba jest „wyjątkowo niska”